Huebner od międzynarodowego handlu
Na wniosek przewodniczącego Romano Prodiego Komisja "przydzieliła" ich na pół roku (do końca obecnej kadencji, która upływa 31 października) do współpracy z doświadczonymi kolegami z dotychczasowych państw członkowskich, podkreślając, że nie jest to "staż", jak lubią określać rolę nowych komisarzy unijne media, lecz partnerstwo "bliźniacze" (ang. twinning). Nowi komisarze nie będą jednak ponosili odpowiedzialności za dziedziny, którymi zajmują się koledzy, do których ich przydzielono.
Komisja zastrzegła też, że obecne "przydziały" nie przesądzają tego, co będą robili komisarze nowych państw w rozpoczynającej się 1 listopada następnej kadencji. O tym zadecyduje jesienią Komisja w nowym składzie i z nowym przewodniczącym, który zastąpi na tym stanowisku Prodiego. Półroczne doświadczenie w konkretnych dziedzinach może być jednak dodatkowym argumentem.
Oto lista komisarzy-"bliźniaków":
1) Danuta Huebner (Polska) - Pascal Lamy (Francja) - handel międzynarodowy;
2) Peter Balazs (Węgry) - Michel Barnier (Francja) - polityka regionalna i reformy instytucjonalne;
3) Milosz Kużvart (Czechy) - David Byrne (Irlandia) - ochrona zdrowia i konsumentów;
4) Jan Figel (Słowacja) - Erkki Liikanen (Finlandia) - przedsiębiorczość i społeczeństwo informacyjne;
5) Janez Potocznik (Słowenia) - Guenter Verheugen (Niemcy) - poszerzenie;
6) Siim Kallas (Estonia) - Pedro Solbes (sprawy ekonomiczne i walutowe);
7) Dalia Grybauskaite (Litwa) - Viviane Reding (Luksemburg) - edukacja, kultura i sport;
8) Sandra Kalniete (Łotwa) - Franz Fischler (Austria) - rolnictwo;
9) Markos Kyprianu (Cypr) - Michaele Schreyer (Niemcy) - budżet
10) Joe Borg (Malta) - Poul Nielson (Dania) - pomoc rozwojowa i humanitarna.
Według dyplomatów z nowych państw członkowskich najbardziej zadowoleni ze środowej decyzji Komisji powinni być przyszli komisarze z Polski, Węgier i Słowenii, bowiem od początku liczyli właśnie na taki przydział.
Najbardziej rozczarowane są zapewne panie komisarz z Litwy i Łotwy. Pierwsza jako dotychczasowy minister finansów liczyła na współpracę z którymś z komisarzy zajmujących się sprawami ekonomicznymi, a druga jako dotychczasowy minister spraw zagranicznych - na współpracę z Verheugenem.
Na pocieszenie rzecznik Komisji Eric Mamer przypomniał, że nowi komisarze będą tak samo opłacani jak dotychczasowi (pensja podstawowa 18 tysięcy euro brutto plus nieopodatkowane "rozłąkowe" 2700 euro).
Komisja poinformowała też w komunikacie, że nowi komisarze mogą zatrudnić w swoich "gabinetach politycznych" po trzy osoby, w tym przynajmniej jednego wysokiego rangą urzędnika już pracującego w Komisji i przynajmniej jednego obywatela innego państwa.
Prócz tego mają prawo zatrudnić po dwóch asystentów (w tym jednego już pracującego w Komisji) i dwie sekretarki (w tym jedną z Komisji).
Pierwsze posiedzenie Komisji Europejskiej z udziałem 10 komisarzy z nowych państw odbędzie się 16 marca w Brukseli, nawet jeżeli zostaną formalnie mianowani przez Radę UE w późniejszym terminie, a zatwierdzeni przez Parlament Europejski dopiero na początku maja.
Rzeczniczka komisarza UE ds. handlu międzynarodowego, Francuza Pascala Lamy'ego, z którym będzie od maja do października współpracowała pani Huebner, poinformowała, że spotkają się oni po raz pierwszy - od czasu "przydzielenia" mu polskiej komisarz - w najbliższy piątek.
em, pap