W Irlandii po dwóch latach
Ubiegać się o zasiłek będą mogli tylko ci, którzy dowiodą, że mieszkali w Irlandii lub Zjednoczonym Królestwie co najmniej przez dwa poprzednie lata. Ma to dotyczyć wszystkich przybyszów z UE i stowarzyszonego z Unią Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obejmującego Szwajcarię i inne neutralne państwa europejskie.
O wprowadzeniu podobnych regulacji informowała w zeszłym miesiącu Wielka Brytania. Irlandia i Wielka Brytania były jedynymi krajami UE, w których system opieki społecznej był dostępny także dla imigrantów.
Do Irlandii, od kiedy w połowie lat 90. zaczął się tam boom gospodarczy, zaczęli tłumnie ściągać niewykształconymi imigrantami, głównie z zachodniej Afryki i Europy Wschodniej. Na rozpatrzenie wciąż czeka ponad 20 tysięcy podań o azyl.
Imigrantom, którzy nie mają za sobą dwuletniego pobytu w Irlandii bądź Wielkiej Brytanii, nie będzie przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych, renty dla osób starszych, wdów, sierot i ociemniałych. Nie będą mogli też ubiegać się o świadczenia z tytułu niepełnosprawności, zasiłki dla osób samotnie wychowujących dziecko, ani na zasiłki rodzinne na każde z dzieci.
W raporcie zaprezentowanym we wtorek w telewizji RTE wyrażono jednak wątpliwości co do dobrodziejstw irlandzkiego systemu opieki społecznej. Przeciętny tygodniowy zasiłek dla bezrobotnych wynosi w Irlandii około 134 euro, a zasiłek w Czechach - około 29 euro - podała RTE. - Jednak biorąc pod uwagę siłę nabywczą i wysokie koszty utrzymania w Irlandii, zasiłek wystarcza tam np. na 30 dużych (pintowych) kufli piwa w pubie. Czyli o dwie pinty (około litra) piwa mniej, niż można nabyć w Czechach za odpowiednio niższy tamtejszy zasiłek.
oj, pap