Grecja konserwatywna (aktl.)
Dzięki greckiej ordynacji wyborczej, która faworyzuje partię zdobywającą pierwsze miejsce, ND prawie na pewno będzie mieć absolutną większość w jednoizbowym parlamencie Grecji (Wuli).
Nowy rząd będzie musiał pilnie zająć się negocjacjami w sprawie zjednoczenia Cypru i dokończeniem prac przygotowawczych przed Igrzyskami Olimpijskimi, w których są znaczne opóźnienia.
Te dwie kwestie w ogóle nie były poruszane w czasie kampanii przedwyborczej, która koncentrowała się na osobach szefów dwóch głównych partii.
Wynik, jaki uzyskała w niedzielę Nowa Demokracja, to rezultat zużycia władzy socjalistów, przy odnowie politycznej ND, którą zainicjował Karamanlis.
51-letni Jeorjos Papandreu, który w styczniu został postawiony na czele PASOK, zastępując premiera Kostasa Simitisa, nie zdołał zapewnić swej partii czwartego kolejnego zwycięstwa od 1993 roku. W poprzednich wyborach w 2000 roku PASOK zwyciężył minimalną przewagą głosów nad ND, zdobywając 43,79 proc. wobec 42,73 proc. konserwatystów.
Komunistyczna Partia Grecji (KKE), jedna z najbardziej konserwatywnych w Europie, pozostała na poziomie 2000 r. uzyskując - według szacunków - między 5 a 6 proc. głosów, przy progu wyborczym wynoszącym 3 proc.
sg, pap