Mały móżdżek palacza?
Takie wnioski zostały wysnute na podstawie serii testów i pytań zadanych ludziom w wieku 65 lat i starszym. W sumie przebadano ponad dziewięć tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej.
Nie są to jednak pierwsze badania dotyczące wpływu nikotyny na mózg. Co więcej, wcześniejsze studia na ten temat, wykazały, że palenie może pozytywnie wpływać na ten organ. Amanda Sandford, rzeczniczka organizacji Action on Smoking and Health (ASH) przyznała: "Istnieją wcześniejsze badania, które wskazują na korzystne efekty palenia". Dowodzą one, że nikotyna ma pozytywny wpływ na cierpiących na chorobę Alzheimera". Według Sandford te wyniki nie są wiarygodne, ponieważ badani palacze, żyli za krótko, żeby negatywne skutki mogły się ujawnić. "Ciągłe wdychanie substancji, która jest trucizną stwarza większe prawdopodobieństwo negatywnych efektów niż pozytywnych." - dodała. Zaznaczyła też, że osoby, które rzuciły palenie zyskały na tym. "Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie"- podkreślała Sandford.
Szef pro-nikotynowego lobby "Forest", Simon Clark nie wierzy w te rewelacje: "Ludzie sceptycznie przyjmą te wyniki. Uznają je za kolejną próbę straszenia i wywołania paniki przez przemysł medyczny. W ostatnim czasie opublikowano tyle dziwacznych raportów na temat palenia, że jeszcze jeden nie będzie miał najmniejszego znaczenia" - skwitował.
oj, bbc