Więcej krajów w NATO (aktl.)
Premierzy nowo wstępujących państw złożyli w Departamencie Skarbu w obecności amerykańskiego sekretarza Stanu Colina Powella dokumenty potwierdzające ratyfikację Układu zawartego w Waszyngtonie w 1949 roku, którego depozytariuszem są Stany Zjednoczone.
Z okazji przyjęcia nowych krajów do NATO prezydent George W.Bush gościł w Białym Domu szefów rządów tych krajów oraz trzech państw bałkańskich kandydujących do sojuszu (Chorwacji, Macedonii i Albanii). Później przed Białym Domem odbyła się ceremonia na cześć nowo przyjmowanych krajów.
Przemawiając, Bush powiedział, że nowe kraje członkowskie "cierpiały pod okrutną tyranią i walczyły o swoją niepodległość". Dodał, że "wywalczyły wolność odwagą i wytrwałością i dzisiaj są razem z nami pełnoprawnymi partnerami tego wielkiego sojuszu".
Prezydent USA, nawiązując do zagrożenia terroryzmem, podkreślił, że obecnie "nasz sojusz stoi w obliczu nowego wroga, który spowodował śmierć niewinnych osób w Nowym Jorku i Madrycie".
Dodał, że terroryści, którzy rzucają wyzwanie "wszystkiemu co reprezentuje nasz sojusz", dążą do wywołania podziałów wśród jego członków, ale wysiłki te są skazane na niepowodzenie.
W waszyngtońskich uroczystościach biorą udział sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, premierzy: Słowacji - Mikulasz Dzurinda, Słowenii - Anton Rop, Bułgarii - Symeon Sakskoburggotski, Rumunii - Adrian Nastase, Litwy - Algirdas Brazauskas, Łotwy - Indulis Emsis, Estonii - Juhan Parts, Chorwacji - Ivo Sanader, Albanii - Fatos Nano, Macedonii - Branko Crwenkowski. Towarzyszą im ministrowie obrony i spraw zagranicznych tych krajów.
Formalne "powitanie" nowych członków Sojuszu, z udziałem 26 ministrów spraw zagranicznych państw rozszerzonego Sojuszu, odbędzie się w najbliższy piątek w brukselskiej siedzibie NATO. Uroczystości odbywają się także w stolicach nowych państw członkowskich.
Siedmiu nowych członków uczestniczy już w operacjach stabilizacyjnych w Kosowie, Bośni i Afganistanie, a sześciu spośród nich ma swe wojska w Iraku. Łącznie na 26 członków rozszerzonego NATO w Iraku jest obecnych 18.
Z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii nowi członkowie NATO przystąpią 1 maja także do Unii Europejskiej.
oj, pap