Kim sięga Ameryki
W ocenie "Jane's", zasięg wersji lądowej rakiety wynosi od 2,5 do 4 tysięcy kilometrów, zaś wersji morskiej (do wystrzeliwania z okrętów nawodnych i podwodnych) - co najmniej 2,5 tys. kilometrów.
"Jane's" nie podaje źródeł swych informacji, zaznaczając jednak, że spośród dwóch wersji nowej rakiety model morski jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny od lądowego. "Zasadniczo zmieni zagrożenie rakietowe ze strony KRL-D i może ostatecznie dać jej przywódcom coś, co od dawna pragną osiągnąć - zdolność bezpośredniego zagrożenia kontynentalnego terytorium USA" - czytamy w artykule. Jego autor ostrzega, że Phenian może też zaproponować nowe rakiety swym tradycyjnym kontrahentom w handlu bronią, przede wszystkim Iranowi.
W pracach projektowych Koreańczykom pomogli eksperci z rosyjskiego Czelabińska. Grupa tych specjalistów została zatrzymana w 1992 roku przy próbie wyjazdu do KRL-D, ale inni później odwiedzili ten kraj.
W 1993 roku za pośrednictwem japońskiej firmy handlowej Phenian miał nabyć 12 wycofanych ze służby rosyjskich dieslowskich okrętów podwodnych - torpedowych typu Foxtrot i rakietowych typu Golf II. Z tych ostatnich zdjęto wcześniej pociski balistyczne i elektroniczne systemy kierowania ogniem, pozostawiając jednak same wyrzutnie i urządzenia stabilizujące.
em, pap