Jawnie jak prezydent
Tymczasem prezydium sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen zadecydowało na wtorkowym posiedzeniu, że ponownie zwróci się do Kancelarii Prezydenta o przekazanie jej księgi wejść i wyjść. Jak powiedział dziennikarzom wiceszef komisji Zbigniew Wassermann (PiS), z relacji Romana Giertycha (LPR), który w miniony czwartek zapoznał się z księgą wejść i wyjść, wynika, iż są tam przydatne informacje potwierdzające relacje Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami spółki PKN Orlen.
Dotychczas z księgą posłowie mogli się zapoznawać jedynie w budynku Kancelarii. Komisja chce jednak, by dokument trafił do Sejmu. "Żeby nie komplikować pracy komisji" - argumentował Gruszka.
Giertych powiedział, że wniosek komisji w sprawie księgi ponownie obejmie trzy lata - od 1999 do 2002 roku. Na początku komisja zwróciła się do Kancelarii o księgę właśnie z tych trzech lat, ale potem zdecydowała, że ograniczy się do 13 miesięcy - od 1 grudnia 2001 r. do 31 grudnia 2002 roku. Kancelaria udostępniła dokument, jednak nie zgodziła się przekazać go komisji.
"Poprosiliśmy także o sprawdzenie, czy w Pałacu Prezydenckim jest tylko jedna księga. Jeśli się okaże, że jest ich więcej, przewodniczący wystąpi o wszystkie" - podkreślił Giertych.
Prezydium ustaliło także, że jej przewodniczący Józef Gruszka (PSL) wystąpi o "udostępnienie akt i przepływów finansowych" do Fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej. Gruszka wyjaśnił, że chodzi o to, by "komisja wiedziała, czy taka spółka jak PKN Orlen albo spółki pokrewne wpłacały na tę fundację pieniądze i ewentualnie jak duże". Wniosek w tej sprawie zgłosił Roman Giertych.
Poseł LPR zamierza także złożyć wniosek o przesłuchanie szefa fundacji "Porozumienie bez barier" Andrzeja Kratiuka, który był członkiem Rady Nadzorczej PKN Orlen od lutego 2002 roku do kwietnia 2004 roku. Kratiuk do RN został zgłoszony przez Wartę, której właścicielem był Jan Kulczyk.
em, pap