Prix Italia dla polskiego reportażu
"To dla nas olbrzymie wyróżnienie, nie tylko dlatego, że nagroda Prix Italia to marzenie każdego radiowca. Ważne dla nas jest także to, że nagrodzono reportaż mówiący o tak ważnych - naszym zdaniem - sprawach dla Śląska, jakimi są przyczyny i tło tragicznych wypadków w górnictwie" - powiedziała współautorka reportażu, Anna Dudzińska.
W konkursie reportażu radiowego wystartowały 23 reportaże w dwóch kategoriach: wydarzeń bieżących oraz kulturalnych. Polski reportaż jury wybrało m.in. ze względu na wnikliwe ujęcie tematu, dociekliwość autorek w stawianiu pytań i doskonałą jakość dźwięku.
"Cena pracy" to próba - jak mówią autorki - "czegoś w rodzaju dziennikarskiego śledztwa, poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego jeszcze niedawno było tak wiele wypadków w górnictwie". Reportaż powstał w rok po tragedii w kopalni "Jas-Mos" w Jastrzębiu Zdroju, gdzie w lutym 2002 r. wybuch pyłu węglowego zabił 10 górników. "Czuło się wtedy, że w naszym górnictwie narasta coś niedobrego - było coraz więcej wypadków, konfliktów i nie było wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje. Chciałyśmy pokazać to zjawisko od środka" - mówiła przed wyjazdem do Włoch red. Sekudewicz.
Reportaż zdobył już nagrodę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; był także prezentowany na konkursie form radiowych i telewizyjnych International Feature Conference w Toronto. Również inne prace obu autorek były wielokrotnie nagradzane. Na Prix Italia red. Anna Sekudewicz dwukrotnie odbierała specjalne wyróżnienia.
Polskie reportaże radiowe czterokrotnie triumfowały w konkursie Prix Italia. Nagrodę tę zdobyli dotychczas: Witold Zabrowski za "Śmierć słonia", Jacek Stwora za "Pasję, czyli misterium Męki Pańskiej z Kalwarii Zebrzydowskiej widziane", Janina Jankowska za "Polski Sierpień" i Maciej Drygas za "Testament".
Prix Italia to istniejący od 1948 roku międzynarodowy konkurs dla twórców radia i telewizji. Jego współorganizatorzy to 80 publicznych i prywatnych stacji radiowych i telewizyjnych z 40 krajów.
em, pap