JK Energy & Logistics pod lupą
Prok. Słupik podkreślił, że firma JK Energy and Logistics jest jedną z wielu firm, których działalność na rynku paliwowym bada prokuratura w ramach śledztwa.
Według stacji radiowej RMF, z firmą JK Energy and Logistics związani są współpracownicy i przyjaciele marszałka Sejmu Józefa Oleksego. Firma wygrała m.in. przetarg na dostawy ropy do PKP Cargo, mimo że nie miała doświadczenia ani zaplecza finansowego, a jej konkurentem był PKN Orlen. Dostała jednak gwarancje od jednej ze spółek z grupy PKN Orlen.
Krakowskie śledztwo dotyczy trwającego od września 1998 r. do marca 2002 procederu dostaw paliw ciekłych z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki i prania brudnych pieniędzy. Materiały w tej sprawie trafiły do Krakowa z 10 prokuratur, m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Tarnowie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, Zielonej Górze. Łącznie w sprawie podejrzane są już 64 osoby. Przeciwko 18 z nich w maju sformułowano akt oskarżenia, który trafił do Sądu Okręgowego w Krakowie.
Od sierpnia sprawę mafii paliwowej, prowadzoną w krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej, bada zespół prokuratorów, powołanych przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego. W zespole tym pracuje siedmiu prokuratorów, w tym czterech z Krakowa oraz po jednym z Gdańska, Szczecina i Płocka. Z prokuraturą współpracuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Śledcze.
Prokuratura odmawia bliższych informacji w tej sprawie. Przyznaje jednak, że w dużym stopniu zakres prowadzonego śledztwa pokrywa się z przedmiotem zainteresowania sejmowej komisji śledczej, powołanej do zbadania sprawy PKN Orlen.
Według rzecznika krakowskiej prokuratury Wojciecha Miłoszewskiego, sprawa obejmuje szereg wątków. Jednym z głównych jest działanie na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy agend państwowych i przedstawicieli Skarbu Państwa w spółkach; drugim - wątek korzyści materialnych w związku z importem ropy i dostawą jej przez pośredników do rafinerii; jeszcze innym - wątek tzw. prowizyjny, czyli korzyści materialnych w obrocie wewnętrznym.
W ramach śledztwa Prokuratura Apelacyjna przewiduje możliwość przesłuchania mieszkającego w Niemczech Andrzeja Czyżewskiego, który jako prawnik związany był w Polsce z branżą paliwową i utrzymuje, że ma informacje na temat działającej tam "mafii".
em, pap