Noble wręczone
Pozostali laureaci z USA, Izraela i Norwegii odebrali medale i nagrody - po 10 milionów koron szwedzkich (ok. 1,5 mln dolarów) - z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Uroczystość tradycyjnego wręczeniu nagród (poza pokojową), na której oprócz tegorocznych noblistów było ponad 1300 zaproszonych gości, odbyła się w piątek po południu na w Konserthallen w Sztokholmie.
Amerykanie Richard Axel i Linda B. Buck, uhonorowani w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania nad zmysłem węchu, zapytani zostali o ich ulubione wonie. Buck wskazała na stojący nieopodal bukiet kwiatów, a Axel wyznał, że jego "ulubionym zapachem jest zapach kobiety".
Nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymali także Amerykanie - David J. Gross, H. David Politzer i Frank Wilczek. Wszyscy zostali odznaczeni za wkład w zrozumienie oddziaływań zachodzących między kwarkami - cząstkami będącymi podstawowym tworzywem materii.
"Natura tak hojnie obdarza nas swoimi problemami, jak Nobel swoja fortuną" - powiedział podczas uroczystości David J. Gross, dodając żartobliwie, że "najważniejszym produktem wiedzy jest ignorancja".
Nobel w dziedzinie chemii przypadł pochodzącym z Izraela uczonym - Aaronowi Ciechanoverowi i Avramowi Hershko - oraz Amerykaninowi Irwinowi Rose. Nagrodę przyznano za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach.
Ciechanover przyznał, że wiadomość o nagrodzie Nobla, przewróciła jego świat "do góry nogami". "Odebrałem telefon i moje spokojne, zwykłe życie w ciągu 10 sekund obróciło się w chaos" - wyznał dziennikarzom izraelski naukowiec.
Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii są Norweg Finn E. Kydland i Amerykanin Edward C. Prescott. Nagroda przypadła im za pracę z dziedziny makroekonomii, "wyjaśniającą, w jaki sposób na cykle koniunkturalne wpływają na takie czynniki jak zmiany w polityce ekonomicznej i technologii", sformułowaną w początkach lat 80.
Pokojowa Nagroda Nobla za 2004 rok została wręczona w piątek w stolicy Norwegii, Oslo, afrykańskiej obrończyni praw człowieka, Wangari Maathai, pierwszemu ekologowi i pierwszej Afrykance uhonorowanej noblowskimi laurami.
Nagrody Nobla wręczane są od 1901 roku. Ceremonia odbywa się zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci szwedzkiego naukowca i fundatora nagrody Alfreda Nobla.
em, pap