Milion dla ofiar tsunami
Polska będzie się też chciała włączyć się w długofalową pomoc dla krajów dotkniętych kataklizmem. Będzie to polegać m.in. na odbudowie jakiegoś obiektu, np. szkoły w którymś z krajów.
Organizacje pozarządowe zobowiązały się, że najpóźniej w ciągu 24 godzin umieszczą na swoich stronach internetowych informacje o kontach, na które można wpłacać pieniądze dla poszkodowanych i gdzie ewentualnie będą prowadzone zbiórki potrzebnych rzeczy.
Polska Misja Medyczna już rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc medyczną. Jej dyrektor Elżbieta Lipska powiedziała, że obecnie przygotowywanych jest kilka ton drobnego sprzętu medycznego i leków - głównie antybiotyków i środków przeciwbólowych.
"Prawdopodobnie zostaną przetransportowane w ciągu kilku dni, kiedy zapadnie decyzja o wysłaniu samolotu" - dodała. Wpłat na pomoc medyczną należy dokonywać na konto 62124022941111000037185444 z dopiskiem: "trzęsienie ziemi".
Caritas Polska w porozumieniu z Caritas diecezjalnymi przekazała już w poniedziałek 30 tys. dolarów dla ofiar niedzielnego kataklizmu w Indonezji, Indiach, Tajlandii, Sri Lance i Malezji.
W niedzielę fale tsunami, wywołane trzęsieniem ziemi, zniszczyły wybrzeża Sri Lanki, Tajlandii, Malezji, Indii, Bangladeszu i Malediwów. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 55 tysięcy. Prawdopodobnie w Tajlandii zginęło też czworo Polaków. Los co najmniej 28 obywateli polskich jest nieznany.
em, pap