Aumiller: wykluczyć Giertycha z komisji
Wnioskiem, który oburzył posła Aumillera, został przyjęty przez komisję na jej środowym posiedzeniu. Komisja postanowiła wówczas, że zwróci się do Instytutu Pamięci Narodowej o materiały archiwalne na temat 32 osób, które już były, lub niebawem będą przesłuchane przez komisję jako świadkowie. Wśród tych osób jest m.in. b. minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski.
W ocenie Aumillera, Giertych, który przewodniczył w tym czasie obradom komisji, "nadużył zaufania jej członków i przegłosował swój wniosek". Jego zdaniem, poseł LPR "wykorzystał komisję do prywatnej rozgrywki" z Krzysztofem Kozłowskim. Dwa dni wcześniej w TVP Kozłowski, odnosząc się do projektu LPR zmian w ustawie o IPN zobowiązujących prezesa Instytutu do upublicznienia nazwisk pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, wymienił nazwisko ojca Romana Giertycha - Macieja. Kozłowski powiedział wtedy, że jeśli miałyby być publikowane nazwiska tajnych współpracowników, należałoby też publikować nazwiska pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL i jego mocodawców. "Bardzo proszę, by na tej liście, obok pani Niezabitowskiej ewentualnie, znalazł się np. Maciej Giertych, doradca generała Jaruzelskiego w Radzie Konsultacyjnej w latach 80." - powiedział Kozłowski. Jak powiedział Giertych, nazwisko Kozłowskiego padło podczas środowych zeznań Jana Widackiego i stąd może on być wezwany na przesłuchanie.
Aumiller, mówiąc o środowym głosowaniu w komisji, powiedział, że doszło do niego po przesłuchaniach, w punkcie: "sprawy różne", w którym wcześniej nie przewidywano żadnych głosowań. "Poseł Giertych po raz kolejny nadużył zaufanie komisji" - oświadczył Aumiller. Giertych był innego zdania - zwracał uwagę, że zawsze w tym punkcie obrad komisji odbywały się głosowania rożnych wniosków.
W ocenie Nałęcza, "skandalem jest lustrowanie świadków i sprawdzanie ich wiarygodności". Pytał też, jakie znaczenie dla przedmiotu zainteresowań komisji mogą mieć materiały sprzed 1990 roku. "To dzika lustracja" - ocenił. Jego zdaniem szef IPN prof. Leon Kieres nie powinien wydać komisji materiałów dotyczących świadków.
em, pap