Komisja śledcza ds. Radia Maryja?
Według LPR, połączenie tych spraw może dać nowy obraz sytuacji wokół toruńskiej rozgłośni. "Uważamy bowiem, że są siły, którym zależy, aby radio nie pełniło tej ważnej misji związanej z ewangelizacją i informowaniem społeczeństwa o najważniejszych debatach publicznych. Chcemy wyjaśnić genezę tych ataków, kto inspiruje działalność wymierzoną przeciwko tej rozgłośni" - dodał poseł LPR.
Zdaniem lidera LPR Romana Giertycha, projekt uchwały o powołaniu nowej komisji śledczej zostanie złożony jeszcze w tej kadencji Sejmu z myślą, aby był rozpatrywany już przez przyszłą izbę.
Podczas konferencji prasowej liderzy Ligi zaapelowali do środowisk centrowych i prawicowych o ostatecznie odejście od układów "okrągłego stołu". Według Giertycha, odejście "od tego porozumienia, które zaowocowało kilkunastoma latami rządów tzw. opozycji, powinno się stać w tym roku, w ramach wyborów do parlamentu i wyborów prezydenckich".
LPR - dodał poseł - kieruje swój apel do ugrupowań, które w jakiś sposób były "uwikłane" w układy "okrągłego stołu": PiS, PSL, a także PO.
"Chcemy wyrazić również zaniepokojenie sytuacją, w której Platforma Obywatelska, która wydawało się, że powoli przybiera kierunek zrozumienia dla potrzeby odejścia od pewnych porozumień zawartych przy +okrągłym stole+, wróciła na stare koleiny i przeszła na +ciemną stronę+" - podkreślił Giertych.
Jego zdaniem, świadczy o tym zachowanie PO w komisji śledczej ds. PKN Orlen oraz zbliżenie tej partii do byłego prezydenta Lecha Wałęsy.
ss, pap