Jest wniosek o ektradycję Mazura (aktl.)
Prokuratura zarzuca Edwardowi M. udział w nakłanianiu do zabójstwa byłego komendanta głównego policji Marka Papały. Edward M., obywatel polski i amerykański, od lutego tego roku poszukiwany jest międzynarodowym listem gończym, a 24 lutego został wydany wobec niego Europejski Nakaz Aresztowania.
Nadinsp. Marek Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 roku na parkingu w samochodzie, przed swoim mieszkaniem w Warszawie. Papała nie był już wówczas komendantem głównym policji, kilka miesięcy wcześniej podał się do dymisji.
Śledztwo trwa od sześciu lat. Przedłużano je czternaście razy - ostatnio do 26 czerwca 2005 r. Dotychczas zarzut nakłaniania i współudziału w tym zabójstwie postawiony został jednej osobie - Ryszardowi B., gangsterowi z grupy pruszkowskiej, skazanemu niedawno na 25 lat za zabójstwo "Pershinga".
Edwarda M. jako zleceniodawcę zabójstwa Papały miał - według mediów wskazać jeden z członków tzw. klubu płatnych zabójców z Gdańska (trwa właśnie ich proces apelacyjny). Trzy lata temu M. został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury, gdzie po przesłuchaniu zwolniono go. Wyjechał z Polski.
Media donosiły, że wypuszczono go z polecenia prokuratora krajowego Karola Napierskiego. Ten wyjaśniał, że była to decyzja nie jego, lecz kolegialna, a Edward M. uniknął aresztu i nie postawiono mu zarzutu, gdyż Urząd Ochrony Państwa zaświadczył, że biznesmen jest "czysty".
M. - jak sam przyznaje w rozmowach z dziennikarzami - dobrze znał Papałę - miał mu m.in. załatwiać kurs języka angielskiego w Stanach Zjednoczonych (Papała przygotowywał się do funkcji oficera łącznikowego w Brukseli). Był też jedną z ostatnich osób, z którą Papała spotkał się przed swoją śmiercią.
Do USA M. przyjechał na stałe w 1962 roku jako 16-latek do mieszkającej tam swojej rodziny. W 1969 roku uzyskał obywatelstwo amerykańskie. Edward M. nie pamięta, kiedy dokładnie zrzekł się polskiego obywatelstwa, ale nastąpiło to na pewno przed 1972 rokiem, kiedy - jak twierdzi - zaczął podróżować do Polski w interesach.
W 1996 roku zwrócił się o przywrócenie mu polskiego obywatelstwa i uzyskał je decyzją Kancelarii Prezydenta w kwietniu tegoż roku. Zachował jednocześnie obywatelstwo USA. Władze USA oficjalnie nie uznają podwójnego obywatelstwa, ale w praktyce je tolerują.
ks, pap