Polska we łzach
Władze państwowe ogłosiły żałobę narodową do czwartku, czyli do dnia pogrzebu. Nakazano opuszczenie flag państwowych do połowy masztów.
Na wieść o śmierci Jana Pawła II opuszczono flagi - narodową oraz NATO i UE - przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Flagę narodową przepasano kirem. O "godne uczczenie" zmarłego Papieża zwrócił się do władz i mediów premier Marek Belka.
"Odszedł wielki Papież, nasz najwybitniejszy Rodak, Ojciec Święty - powiedział w sobotę wieczorem prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Dobry ojciec nas wszystkich - wierzących i niewierzących, wyznawców różnych religii".
Episkopat Polski oświadczył: "Ufamy, że Jan Paweł II powiększy grono świętych i już dziś modli się za nas u tronu Bożego". Zapowiedziano, że w uroczystościach pogrzebowych w Watykanie wezmą udział biskupi polscy oraz wierni.
We wtorek, 5 kwietnia o godz. 17 na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się msza żałobna z udziałem władz, Korpusu Dyplomatycznego, Episkopatu i reprezentantów innych wyznań. Msza Święta będzie też odprawiona na Placu Piłsudskiego w niedzielę o godz. 15.
"Z wielkim żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II - Wielkiego Człowieka, Wielkiego Polaka, od ponad ćwierć wieku Głowy Świętego Kościoła Rzymskiego" - napisał prezydent Aleksander Kwaśniewski w liście do Dziekana Kolegium Kardynałów Josepha Ratzingera. Prezydent złożył na jego ręce kondolencje wszystkim kardynałom, biskupom i wiernym Kościoła Rzymskiego. Listy kondolencyjne prezydent wysłał też do Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego i do sekretarza Jana Pawła II abp. Stanisława Dziwisza.
W Polsce księgi kondolencyjne będą udostępnione w Nuncjaturze, Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski i Rezydencji Prymasa Polski od poniedziałku 4 kwietnia w godz. 9.00-18.00.
Kondolencje po śmierci Papieża złożyli już Związek Wyznaniowych Gmin Żydowskich w Polsce, Kościół Ewangelicko-Augsburski; zasługi zmarłego Ojca Świętego opiewają też przedstawiciele muzułmanów i Kościoła Prawosławnego w Polsce.
Nad Krakowem zabrzmiał Dzwon Zygmunta, który rozkołysali dzwonnicy z katedry na Wawelu. Milczenie i zaduma ogarnęły Wadowice. Wzdłuż i wszerz kraju wywieszono przepasane kirem flagi papieskie, państwowe i miejskie. W wielu miastach odwołane zostały koncerty, przedstawienia teatralne i seanse kinowe. W sobotę wieczorem ludzie masowo opuszczali puby, kluby i kawiarnie. "Nie możemy się bawić" - mówili.
W wielu miastach rozpoczęły się nocne msze święte w intencji zmarłego Papieża.
Kilkanaście tysięcy wiernych zgromadzonych pod oknem papieskim w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich po ogłoszeniu przez Watykan informacji o śmierci Jana Pawła II uklękło i odmówiło Różaniec. Ludzie trzymali w rękach zapalone świece.
Tłumy wiernych przybyły na wieść o śmierci Ojca Świętego w sobotę wieczorem do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach. W niedzielę przypada ustanowione przez Jana Pawła II Święto Miłosierdzia Bożego.
Liczne informacje związane ze śmiercią Jana Pawła II podawane są na bieżąco na ogólnodostępnej stronie internetowej PAP
em, pap