Polska opłakuje Ojca Świętego
W Krakowie ponownie zabrzmiał przed południem Dzwon Zygmunta. Będzie on dzwonił codziennie, przez cały czas żałoby po Janie Pawle II. W południe zamiast tradycyjnego hejnału mariackiego dwaj strażacy odegrali na trąbce z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie pieśń żałobną "Łzy Matki". Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek w historii, że w południe nie zabrzmiał hejnał, lecz inna melodia.
Proboszcz parafii wawelskiej ks. infułat Janusz Bielański ocenia, że złożenie serca papieża Jana Pawła II w katedrze na Wawelu - taka idea pojawiła się kilka lat temu - byłoby "jednym z najwspanialszych darów i skarbów". Podkreśla jednak, że nie odbyły się jeszcze żadne rozmowy w tej sprawie.
W Wadowicach kartką z napisem "Jesteś (już) w domu" i narysowanym sercem, zatkniętą za kraty dziedzińca domu rodzinnego Jana Pawła II, pożegnali rano papieża mieszkańcy miasta, w którym urodził się i wychował.
Od rana tysiące pielgrzymów przybywają na Jasną Górę, aby modlić się w intencji Jana Pawła II. W sanktuarium i na błoniach przed klasztorem wierni utworzyli w południe łańcuch "Z życia do życia". Trzymając się za ręce powierzali Ojca Świętego Maryi. Tłumy składają kwiaty i zapalają znicze pod pomnikiem Jana Pawła II.
Tysiące wiernych modliły się też rano w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Podczas każdej mszy św. odczytywany jest telegram od Ojca Świętego.
Znicze płoną też przed grobem rodziców i brata Jana Pawła II na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Straż Miejska zaciągnęła wartę honorową. Od wczesnych godzin rannych przychodzą tu krakowianie, by oddać hołd zmarłemu w sobotę papieżowi.
Punktualnie w południe zamiast hejnału Wrocławia z wieży ratusza zagrano na trąbce "Ciszę" - pieśń pożegnalną dla papieża Jana Pawła II. Wcześniej w katedrze Św. Jana Chrzciciela obyła się uroczysta suma za zmarłego papieża, w której uczestniczyło kilkaset osób. Wrocławianie od rana modlą się w kościołach.
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński zaapelował w niedzielę podczas mszy, by wierni prosili Boże Miłosierdzie, aby zmarły papież Jan Paweł II jak najszybciej został wyniesiony na ołtarze. Na apel metropolity katowickiego, abpa Damiana Zimonia, w południe we wszystkich kościołach archidiecezji zabiły dzwony. W Bydgoszczy około trzech tysięcy osób wzięło udział w nabożeństwie różańcowym na Starym Rynku w intencji zmarłego papieża Jana Pawła II. Modlono się też w Kielcach.
Legniczanie, którzy przybyli pod pomnik Jana Pawła II stojący przy Placu Katedralnym, w południe chwycili się za ręce i modlili za papieża. Obelisk upamiętnia historyczną wizytę Ojca Świętego w Legnicy - 2 czerwca 1997 roku. Na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego lublinianie składają w niedzielę kwiaty i palą znicze przy pomniku Jana Pawła II, przedstawiającym go w historycznym geście, gdy podtrzymuje klękającego przed nim kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaapelował do mieszkańców o dekorowanie okien, balkonów i domostw portretami papieża; tak Jan Paweł II był witany podczas swoich pielgrzymek.
Pamiątkowa księga kondolencyjna zostanie w poniedziałek wyłożona w Pałacu Prymasowskim przy ul. Miodowej w Warszawie oraz w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej przy Al. Szucha w Warszawie. W niedzielę księgę kondolencyjną wyłożono m.in. w Urzędzie Miasta Krakowa i przed wadowicką bazyliką Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.
Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów modliło się w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Dróżkach Kalwaryjskich. Po południu w intencji papieża odprawiona została Droga Krzyżowa. Mszę Świętą celebrowano także w miejscu szczególnym dla Karola Wojtyły - w górskiej kaplicy na Groniu Jana Pawła II w Beskidach. Odprawił ją ksiądz i ratownik GOPR - Maciej Ostrowski.
ks, pap