Następcy Brauna i Sellina (aktl.)
Kandydaturę Kneifela (zgłoszonego przez SLD, SdPl i PSL) poparło 229 posłów na 241 biorących w głosowaniu posłów, większość bezwzględna wynosiła 121. Kontrkandydaci do KRRiT otrzymali: Mirosław Chojecki (zgłoszony przez PO) - 4 głosy, Wojciech Reszczyński (kandydat PiS) - 2 głosy, Andrzej Zieliński (kandydat PSL i SdPl) - 6 głosów. W tym głosowaniu, mającym obsadzić miejsce po Braunie, nie kandydował Tomasz Borysiuk, zgłoszony m.in. przez Samoobronę i SLD.
Opozycja zbojkotowała to głosowanie. Kluby PO, PiS, LPR i Samoobrony oraz koła prawicowe w całości nie wzięły w nim udziału. Przed głosowaniem Roman Giertych (LRP) apelował do posłów z klubów opozycyjnych, a szczególnie z PSL, żeby nie oddawali głosów na kandydatów postkomunistycznych. Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz przerwał jego wystąpienie, nazywając to agitacją wyborczą.
Kneifel jest dziennikarzem i dyplomatą. Urodził się w 1956 roku w Chrzanowie (Małopolskie). W 1979 roku ukończył Moskiewski Instytut Stosunków Międzynarodowych. W latach 1981-1994 pracował w Telewizji Kraków. Potem pracował w Ambasadzie RP w Pradze. Od 2001 roku jest zastępcą dyrektora ds. programowych TVP 3. Nie należy do żadnej partii.
W głosowaniu, w którym obsadzane było miejsce po Sellinie, kandydaturę Zielińskiego poparło 213 posłów. W głosowaniu udział wzięło 401 posłów, większość bezwzględna wynosiła 201. Kontrkandydaci otrzymali: Reszczyński - 77 głosów, Chojecki - 52, Borysiuk - 54.
Zieliński jest inżynierem. Urodził się 24 grudnia 1934 roku w Mokobodach niedaleko Siedlec. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Od 1993 roku przez cztery lata był ministrem łączności w trzech rządach koalicji SLD-PSL: Pawlaka, Oleksego i Cimoszewiczarządzie. Obecnie jest zatrudniony w Instytucie Łączności, przewodniczy Radzie Naukowej Instytutu.
Piątkowe głosowanie było drugą próbą zastąpienia w Radzie Juliusza Brauna i Jarosława Sellina. 21 kwietnia bowiem żaden z kandydatów nie uzyskał w Sejmie wymaganej większości.
ss, pap