Mniej gości u Putina
Partia Pracy Tony'ego Blaira w czwartek po raz trzeci wygrała wybory parlamentarne.
Prezydent Putin złożył Blairowi życzenia z okazji przypadającej w piątek 52. rocznicy urodzin i zwycięstwa jego partii w wyborach.
Także w piątek szefowa gruzińskiej dyplomacji Salome Zurabiszwili poinformowała opinię publiczną, że gruziński prezydent Micheil Saakaszwili nie wybiera się do Moskwy. Saakaszwili nie weźmie również udziału w szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw.
Powodem takiej decyzji jest fiasko rozmów między Moskwą i Tbilisi w sprawie likwidacji rosyjskich baz wojskowych na terytorium Gruzji, które prowadziła w piątek w stolicy Rosji Zurabiszwili ze swym rosyjskim kolegą, Siergiejem Ławrowem.
Gruzja i Rosja od dawna spierają się o termin zamknięcia rosyjskich baz wojskowych w Achałkałaki (Dżawachetia - region zamieszkany w dużej części przez Ormian) i w Batumi (Adżaria). W bazach tych stacjonuje obecnie około 3 tys. żołnierzy.
Moskwa chce czterech lat na zakończenie likwidacji swych baz w Gruzji, natomiast Tbilisi nalega, aby nie trwało to dłużej niż do stycznia roku 2008.
Parlament gruziński przyjął w marcu uchwałę dającą Moskwie czas do stycznia 2006 roku na opuszczenie baz wojskowych w Gruzji, o ile do 15 maja br. nie zostanie ustalony z Rosją harmonogram wycofania wojsk rosyjskich.
Prezydent Saakaszwili poprosił prezydenta USA George'a W. Busha, by podczas pobytu w Moskwie z okazji obchodów zakończenia drugiej wojny światowej w Europie, poruszył kwestię baz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Bush powiedział w czwartek, że będzie o tym rozmawiał z Putinem, lecz zaznaczył, że kwestię baz Rosja i Gruzja muszą rozwiązać same.
9 maja w Moskwie odbędą się uroczystości z okazji 60. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, w których będą uczestniczyć przywódcy około 50 państw, w tym prezydenci USA George W.Bush, Francji Jacques Chirac, Polski Aleksander Kwaśniewski, kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.
ks, pap
Czytaj też: Putin show