Jan Paweł II miałby dziś 85. urodziny (aktl.)
W czasie środowej mszy świętej przy grobie Jana Pawła II w grotach watykańskich, w której wzięło udział około 200 osób i którą odprawiono po polsku, włosku i rosyjsku, metropolita moskiewski abp Tadeusz Kondrusiewicz ogłosił inaugurację roku dedykowanego Janowi Pawłowi II w Rosji. Z tej okazji do Watykanu przybyła pielgrzymka ponad czterdziestu rosyjskich katolików - z Moskwy, Petersburga, Kaliningradu i innych miast.
O 85. urodzinach Jana Pawła II mówił po polsku i po włosku Benedykt XVI na środowej audiencji generalnej w Watykanie. Powiedział on: "Dzisiaj są urodziny naszego umiłowanego papieża Jana Pawła II. Skończyłby 85 lat. Jesteśmy pewni, że widzi nas z góry. Przy tej okazji chcemy podziękować Panu za to, co dla nas zrobił i podziękować też papieżowi za to, co uczynił i za jego cierpienie".
Na Węgrzech wydano znaczek, upamiętniający Jana Pawła II. Na znaczku jest portret papieża oraz motywy z jego dwóch pielgrzymek na Węgry, w 1991 r. i w 1996 r.
Kilka tysięcy osób mimo deszczu przyszło na koncert, który w środę wieczorem odbył się pod papieskim oknem przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Modlitewną część spotkania poprowadził metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Na Franciszkańskiej odczytano specjalne przesłanie - hołd Krakowa dla Jana Pawła II. Schola Papieska, czyli połączone chóry krakowskich duszpasterstw akademickich i Ruchu Światło-Życie zaśpiewały ulubione pieśni Jana Pawła II.
W Warszawie w kościele Środowisk Twórczych została odprawiona msza święta w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Po mszy odbyło się przedstawienie pt. "Ecce homo" oraz "Świadectwa o Obecności Nieobecnego - Jana Pawła II", przygotowane przez twórców Polskiego Radia i aktorów scen polskich.
W Jaworznie (Śląskie) zainaugurowano Rok Jana Pawła II. Rozpoczęła go wieczorna msza św. w kolegiacie pw. św. Wojciecha, koncelebrowana przez ordynariusza diecezji sosnowieckiej, biskupa Adama Śmigielskiego.
Uchwałę o ogłoszeniu Roku Jana Pawła II przyjęli w kwietniu miejscy radni. "To będzie specjalny czas, który chcemy poświęcić Ojcu Świętemu. W tym czasie zgromadzimy materialne świadectwa dotyczące Jana Pawła II: dokumentację fotograficzną, dźwiękową, zwierzenia, przemyślenia mieszkańców" - zapowiedział prezydent miasta Paweł Silbert. Obchody potrwają do 16 października 2006 - rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Rocznicę uroczyście obchodzono także w rodzinnym mieście papieża - w Wadowicach. 33 orkiestry strażackie - ponad 1200 strażaków - wystąpiły w środę wieczorem na wadowickim rynku w koncercie "Strażacy Ojcu Świętemu w hołdzie".
Wcześniej kilka tysięcy uczniów ze szkół z całej Polski noszących jego imię modliło się na rynku w Wadowicach. Mszę św. na wadowickim rynku odprawił metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski. Po mszy świętej przedstawiciele każdej ze szkół otrzymali od wadowiczan po sadzonce dębu. Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak apelowała, by zostały one posadzone przy szkołach.
Uczniowie z 30 szkół imienia Jana Pawła II przyjechali także do Kielc. Kieleckie spotkanie zainicjowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lipnie (Świętokrzyskie), której Jan Paweł II podarował kiedyś stułę, różaniec i pamiątkowe medale Stolicy Apostolskiej. Podczas dziękczynnej mszy świętej w intencji papieża biskup kielecki Kazimierz Ryczan zwrócił się do uczniów i ich wychowawców, by prosili Boga "o rychłe wyniesienie naszego Nauczyciela i Pasterza Świata na ołtarze". Młodzież w podzięce za jego pontyfikat dedykowała mu koncert "Dzieci - Janowi Pawłowi II".
W powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu oraz we wszystkich parafiach diecezji zamojsko-lubaczowskiej już wkrótce będą rosły setki dębów upamiętniających pontyfikat Jana Pawła II. Pierwszy dąb zasadzono w środę na stadionie w Lubaczowie, gdzie Ojciec Święty w 1991 r. odprawił mszę świętą.
W Katowicach w Bibliotece Śląskiej otwarto wystawę, na której można oglądać wszystkie wydania znaczków, wyemitowanych przez Pocztę Polską w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.
ss, ks, pap