SLD za Rzeplińskim?
W czwartek Sejm ponownie będzie głosował nad zgłoszoną przez PO kandydaturą Rzeplińskiego na RPO. Izba w połowie czerwca już głosowała w tej sprawie i nie wybrała Rzeplińskiego.
Zdania nie zmienił klub PiS, który nie poprze Rzeplińskiego. "Jest to osoba w różnych środowiskach bardzo kontrowersyjna, i to od wczesnej młodości. To jest osoba, która studiowała ze mną na tym samym roku, już wtedy były te kontrowersje i później się ciągnęły" - argumentował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie chciał powiedzieć, na jakim tle występowały te kontrowersje. "Nie ukrywam, że telefonowali do mojego brata koledzy jeszcze ze studiów z ostrymi protestami" - powiedział jedynie.
Jarosław Kaczyński dodał, że Rzepliński "był bodajże głównym polemistą" twórców PiS, kiedy podjęli oni "przed kilkunastu laty walkę o zaostrzenie prawa karnego".
Za Rzeplińskim mają natomiast głosować kluby: PO, SdPl, Samoobrony i PSL. Nie wiadomo, jakie stanowisko zajmą SLD i LPR. Szef klubu Ligi Marek Kotlinowski powiedział, że sam - niezależnie od decyzji klubu - ponownie będzie za Rzeplińskim.
"Będziemy o tym rozmawiać. Czekamy na powrót pana profesora Rzeplińskiego, który jest za granicą, i chcemy z nim porozmawiać, jak widzi swoją pracę. Być może zmienimy zdanie" - powiedział Janik.
Cimoszewicz powiedział dziennikarzom, że jemu samemu nie udało się znaleźć innego kandydata na RPO. Mimo że rozmawiał z bardzo wieloma "dobrymi, znanymi prawnikami, wszyscy odmówili". "Nie ukrywam, że z jednej strony jestem trochę zaskoczony, że profesor po porażce decyduje się jeszcze raz kandydować, ale tym razem ja gotów jestem przyczynić się do jego wyboru, bo Polska potrzebuje RPO po prostu" - oświadczył.
Szef klubu PO Jan Rokita powiedział, że Platforma zamierza wspierać Rzeplińskiego m.in. ze względu na to, że wydaje się on najlepszym w Polsce fachowcem od praw człowieka. Zadeklarowany brak poparcia PiS dla kandydatury Rzeplińskiego i jej ewentualne poparcie przez SLD skomentował słowami: "To by była ironia".
Rzepliński jest prawnikiem, dziekanem Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Pełni funkcję sekretarza Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jest również doradcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, współtwórcą ustawy o IPN.
Sejm wybiera Rzecznika bezwzględną większością głosów, za zgodą Senatu. Urząd RPO powstał na mocy ustawy z 15 lipca 1987 r. Rzecznik rozpoczął działalność 1 stycznia 1988 r. Była to pierwsza tego typu instytucja w krajach Europy Wschodniej.
ss, pap