Marek Rocki szefem Rady Służby Cywilnej
Na kolejne sześć lat pozostanie z kolei w Radzie szefowa Krajowej Szkoły Administracji Publicznej prof. Maria Gintowt-Jankowicz. Jej kadencja również upływa w najbliższych dniach, lecz premier postanowił desygnować ją na kolejną kadencję.
Obradująca w czwartek po raz ostatni pod przewodnictwem Steca Rada poparła wniosek szefa Służby Cywilnej Jana Pastwy o zwiększenie limitu mianowań na rok 2006 z 2 do 3 tysięcy (chodzi o liczbę urzędników, którzy będą mogli zdobyć w tym roku mianowanie).
Jak powiedział PAP prof. Mirosław Stec, w ciągu sześciu lat swojego przewodniczenia Radzie przekonał się, że jest ona "przydatnym instrumentem" i że model jaki jej nadano "sprawdził się". Podkreślił, że kilkakrotnie Radzie udało się w porę zablokować niekorzystne dla służby cywilnej pomysły legislacyjne.
Rada Służby Cywilnej jest organem opiniodawczo-doradczym premiera. Jej uchwały nie są wiążące dla premiera.
Radę powołano w 1999 roku. Składa się ona z szesnastu członków powoływanych na różne okresy. Ośmiu z nich wskazanych jest przez kluby parlamentarne posłowie i senatorowie, pozostali są wybrani przez premiera. Kadencja członków Rady trwa sześć lat, przy czym co trzy lata kończy się kadencja połowy liczby członków. Kadencja członków Rady powoływanych spośród parlamentarzystów trwa odpowiednio do kadencji Sejmu i Senatu.
Przedstawiciele premiera, których kadencja upływa w sierpniu 2008 r. to: Jerzy Bart, prof. Kazimierz Działocha, Elwira Kucharska i Grzegorz Rydlewski. Jako przedstawiciele klubów parlamentarnych do końca kadencji Sejmu zasiadać w Radzie będą: Marek Kuchciński (PiS), Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD), Grzegorz Jan Matuszak (SLD-UP), Teresa Piotrowska (PO), Danuta Polak (UP), Józef Szczepańczyk (PSL) i Genowefa Wiśniowska (Samoobrona).
ks, pap