Schroeder z szansą na Nobla
Kandydaturę uzasadniono zdecydowanym sprzeciwem Schroedera wobec wojny w Iraku, jednak nie wiadomo, kto wysunął propozycję przyznania szefowi niemieckiego rządu prestiżowego wyróżnienia. Sam Schroeder uważa, że nie jest godny Nagrody Nobla. Nazwisko tegorocznego laureata poznamy 14 października.
"Mój skromny wkład w rozwiązywanie międzynarodowych konfliktów nie może być podstawą do przyznania takiej nagrody" - powiedział kanclerz we wtorek wieczorem podczas wiecu wyborczego w Kassel. Dodał, że chciałby, by dyskusja na ten temat jak najszybciej się zakończyła. Opozycja zarzuciła Schroederowi wykorzystywanie nominacji w kampanii wyborczej.
SPD i nowa Partia Lewicy wyraziły zadowolenie z nominacji. Przewodniczący SPD Franz Muentefering uznał to za "pozytywny sygnał". Szef Partii Lewicy Lothar Bisky powiedział, że Schroeder zasłużył na Nobla. "Schroder uczynił coś wielkiego. Utrzymał Niemcy z daleka od wojny w Iraku" - wyjaśnił Bisky.
Na tegorocznej liście kandydatów do pokojowej Nagrody Nobla są m.in. były amerykański minister spraw zagranicznych Colin Powell, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, irlandzcy muzycy Bono i Bob Geldof oraz chiński działacz praw człowieka Wei Jingsheng.
Niemiecki pisarz Guenter Grass powiedział w poniedziałek w wywiadzie telewizyjnym, że upatruje w Schroederze kandydata do pokojowej Nagrody Nobla.
Przekazanie szefowi niemieckiego rządu rzeźby "Non Violence" szwedzkiego artysty Carla Fredrika Reuterswaerda jest ważnym sygnałem, że sprzeciw Schroedera wobec wojny w Iraku został doceniony - powiedział Grass, który w 1999 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Ostatnim niemieckim politykiem, uhonorowanym pokojową Nagrodą Nobla, był w 1971 r. ówczesny kanclerz RFN Willy Brandt.
Egzemplarz rzeźby przedstawiającej rewolwer z zawiązaną na supeł lufą stoi przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Rzeźbę taką odsłonięto w niedzielę w ogrodzie urzędu kanclerskiego w Berlinie. W wygłoszonym z tej okazji przemówieniu Grass podkreślił, że niemiecki rząd postąpił słusznie i odpowiedzialnie, odmawiając udziału w wojnie przeciwko Saddamowi Husajnowi.
em, pap