Nobel z ekonomii za "decyzję interaktywną" (aktl.)
W komunikacie prasowym wyjaśniono, że prace Aumanna i Schellinga pozwoliły zastosować teorię gier - lub teorię decyzji interaktywnej - do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre grupy, organizacje i kraje odnoszą sukcesy we współpracy, natomiast inne popadają w konflikty.
W książce z 1950 r. "The Strategy of Conflict" Schelling opisał teorię gier jako ramy dla nauk społecznych. Pisał o tym, że zdolność do odwetu czy odwzajemniania może być bardziej użyteczna niż zdolność opierania się atakowi, i że niepewność odwetu jest bardziej wiarygodna niż jego pewność. Te stwierdzenia okazały się użyteczne w rozwiązywaniu konfliktów i unikaniu wojen. Prace Schellinga były wykorzystywane zarówno w opracowywaniu strategii przez firmy, jak i podejmowaniu politycznych decyzji
Thomas C. Schelling ma 84 lata, jest obywatelem amerykańskim. Doktorat z ekonomii uzyskał w 1951 r. na Harvardzie.
Robert Aumann zajmował się w swoich badaniach długoterminowymi relacjami i teorią powtarzanych gier. Jego prace wyjaśniają przyczyny istnienia wielu instytucji, zarówno organizacji gospodarczych, jak i zorganizowanej przestępczości; mają też znaczenie dla negocjacji płacowych i światowych porozumień handlowych.
Aumann ma 75 lat, urodził się w niemieckim Frankfurcie. Ma obywatelstwo izraelskie i amerykańskie. Doktorat z matematyki uzyskał w 1955 r. w Massachusetts Institute of Technology. Jest profesorem na Hebrew University of Jerusalem w Izraelu.
ss, pap