Gotovina za kratkami (aktl.)
"To był ostatni element, który nas zatrzymywał na naszej drodze do Unii Europejskiej i który teraz został zniszczony. Nasze szanse na wejście do UE są od dzisiaj dużo większe niż poprzednio" - powiedział PAP ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Niebojsa Koharovic.
"Jesteśmy stabilnym i demokratycznym krajem, a aresztowanie gen. Antje Gotowiny było naszym międzynarodowym obowiązkiem" - dodał ambasador.
Według hiszpańskich źródeł sądowych, generał został zatrzymany w środę późnym wieczorem na Wyspach Kanaryjskich i w czwartek po południu stanie przed hiszpańskim sędzią w Madrycie prawdopodobnie w związku z procedurą ekstradycyjną.
Przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO, przyjmując z zadowoleniem aresztowanie Gotoviny, wyrazili nadzieję, że w ślad za nim zostaną także aresztowani bośniaccy Serbowie Radovan Karadżić i Ratko Mladić, poszukiwani za zbrodnie wojenne. Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że aresztowanie Gotoviny jest "dobrą wiadomością dla świata".
Z kolei rzecznik prasowy brytyjskiego przewodnictwa UE uznał, że fakt aresztowania generała zniesie przeszkodę na drodze Chorwacji do Unii Europejskiej.
50-letni obecnie Gotovina, były żołnierz Legii Cudzoziemskiej, został w lipcu 2001 roku oskarżony przez oenzetowski trybunał ds. zbrodni w dawnej Jugosławii o masowe morderstwa popełnione w 1995 roku podczas operacji odbicia Krajiny przez Chorwatów z rąk serbskich separatystów. Żołnierze pod jego dowództwem mieli zabić 150 cywilów, a 200 tys. zmusić do ucieczki.
Chorwaci odzyskali wówczas ponad jedną czwartą terytorium swojego kraju utraconą w walkach z serbskimi separatystami cztery lata wcześniej i zlikwidowali samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny.
Nacjonaliści chorwaccy oskarżali trybunał haski o manipulacje i próbę oskarżenia maksymalnej liczby Chorwatów tak, aby stworzyć wrażenie, że w wojnie chorwacko-serbskiej (1991-95) obie strony dopuszczały się jednakowych zbrodni. Większość Chorwatów uważa, że ich kraj bronił się wówczas przed "serbską agresją", a generała Gotovinę uważa za bohatera narodowego.
Sprawa Gotoviny przez długi czas hamowała wysiłki Chorwacji na drodze integracji z Unią Europejską. W marcu bieżącego roku otwarcie negocjacji UE z tym krajem w ostatniej chwili zostało przełożone z powodu braku współpracy Zagrzebia z trybunałem w Hadze. Jednak w październiku prokurator del Ponte uznała, że Chorwacja "całkowicie współpracuje z trybunałem", co pozwoliło na rozpoczęcie rozmów z Unią.
ks, ss, pap