Nowelizacja ustawy o rtv już wkrótce
Chodzi o projekt nowelizacji obejmujący ustawę o rtv, a także Prawo telekomunikacyjne i Prawo pocztowe.
"Posłowie muszą mieć dobrze przygotowane druki do II czytania. Będzie ono jutro rano, w pierwszym punkcie" - powiedział marszałek Jurek pytany o to, dlaczego do II czytania projektu nie doszło w czwartek. "Przedyskutujemy sprawozdanie komisji, ocenę projektu zmian w prawie radiowo-telewizyjnym, które przygotowały komisje Kultury i Infrastruktury" - dodał.
Pytany o możliwy termin trzeciego czytania, Marek Jurek odparł: "zobaczymy, jak Sejm będzie pracował. Wszystko zależy od aktywności posłów i materii do omówienia". Jego zdaniem nie ma przeciwwskazań regulaminowych, aby III czytanie odbyło się w piątek.
Pierwsze posiedzenie połączonych komisji pracujących nad projektem, rozpoczęło się o godz. 14, a zakończyło się kilkadziesiąt minut później, bo tak zdecydowali posłowie w głosowaniu. Posłowie SLD podkreślali, że komisja zamówiła ekspertyzy na temat zgodności zapisów ustawy z konstytucją. Ich zdaniem, dostarczone do komisji trzy ekspertyzy sejmowego Biura Studiów i Ekspertyz - nie były tym, czego chcieli (dokumenty mają datę listopadową, a komisje zamówiły ekspertyzy dwa dni temu). O godz. 16 zwołano kolejne posiedzenie obu komisji, które opuścili posłowie SLD i PO. Mimo to było kworum, które pozwoliło na przeprowadzenie prac nad projektem.
Komisje zaakceptowały m.in. poprawki podkomisji ds. tego projektu, dotyczące zwiększenia liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W projekcie PiS proponował 3 członków (zamiast obecnych 9). Komisje wprowadziły zapis o 5-osobowej Radzie - 2 członków ma powoływać prezydent, 2 Sejm i 1 Senat. Kadencja członków KRRiT ma trwać 6 lat.
Jacek Kurski (PiS) chce w trakcie dalszych prac nad projektem wprowadzić poprawkę, która spowoduje zakończenie kadencji obecnych członków Krajowej Rady wraz z wejściem znowelizowanej ustawy w życie. Prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w tym roku.
PO i SLD wysłały wieczorem do marszałka Sejmu Marka Jurka listy protestacyjne przeciwko "wielokrotnemu łamaniu regulaminu Sejmu przez przewodniczących" obu komisji, pracujących nad projektem. Posłowie PO napisali, że nie godzą się na "siłowe" wprowadzenie ustaw.
Według przewodniczącego Komisji Kultury Pawła Kowala (PiS), zachowanie posłów PO i SLD to "obstrukcja". Jego zdaniem, nie ma nadzwyczajnego pośpiechu w pracy nad projektem. "Obecnie są po prostu sprawne prace w parlamencie" - powiedział PAP Kowal.
Projekt zakłada zlikwidowanie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty i powołanie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE ma się zajmować m.in. kwestiami dotyczącymi korzystania z częstotliwości, koncesjami i rejestrem przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
ks, pap