Młodzi bez wiz do USA?
Krawczyk podkreślił, że czwartek był "bardzo pracowitym, najważniejszym" dniem wizyty Lecha Kaczyńskiego w USA, a co najważniejsze - jak dodał - "zakończonym sukcesem".
Krawczyk powiedział, że najważniejsze były rozmowy w Białym Domu. "Delegacja amerykańska była na bardzo wysokim poziomie, łącznie z panią Condoleezzą Rice, wiceprezydentem, sekretarzem obrony, sekretarzem ds. energii, sekretarzem ds. handlu. Tak wysoka delegacja to ewenement" - powiedział. Jak dodał, "należy podkreślić bardzo dobry kontakt obu prezydentów".
Pytany, jakie są wnioski z tych rozmów, Krawczyk odpowiedział, że "to przede wszystkim zielone światło dla wszystkich rozmów technicznych, sektorowych, udzielone wewnątrz administracji prezydenckiej".
Krawczyk wyraził nadzieję, że Kongres "zadecyduje kiedyś o zniesieniu wiz" amerykańskich dla Polaków. "To była taka poważna, merytoryczna rozmowa na temat sensu zmian legislacyjnych, przede wszystkim zasady, że o wizach będziemy dyskutować, kiedy liczba odmów zejdzie poniżej 3 proc." - zaznaczył. Według niego, jest to perspektywa kilku lat.
Krawczyk pytany, czy w sprawie dosyć wysokich opłat wizowych coś się dało zrobić, odparł, że o opłatach wizowych tylko wspomniano. "Pan prezydent Kaczyński zwrócił na to uwagę i prezydent Bush delegował to do rozmów na poziomie urzędniczym" - zaznaczył.
W czwartek Lech Kaczyński spotkał się także z czołowymi senatorami w gmachu Kongresu, na Kapitolu i w rozmowie z nimi poruszył kwestię wiz amerykańskich dla Polaków, o zniesienie których zabiegają bezskutecznie kolejne rządy RP.
Jeden z rozmówców prezydenta RP, republikański przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Richard Lugar wniósł w czwartek do Senatu projekt ustawy o "parlamentarnej wymianie młodzieży między Polską a USA". Wyraża ona gotowość Kongresu do sfinansowania przyjazdów do USA polskich uczniów szkół średnich oraz amerykańskich uczniów do Polski, zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o polityce obu krajów.
Program wymiany uczniów wzorowany jest na realizowanym już od ponad 20 lat programie wymiany z Niemcami. Senator Lugar przedstawił go jako jeden z kroków na drodze do rozluźnienia amerykańskiego reżimu wizowego, gdyż ułatwiłby przynajmniej polskiej młodzieży przyjazdy do USA. Jak powiedział, liczy na uchwalenie ustawy w najbliższych miesiącach.
Zapytany przez PAP kiedy można oczekiwać objęcia Polski programem bezwizowego ruchu turystycznego do USA, Lugar przypomniał, że projekt ustawy o zniesieniu wiz dla Polaków, w dowód uznania za sojuszniczą pomoc Polski w Iraku, wniesiony przez senatorów Barbarę Mikulski i Ricka Santorum, został odrzucony w senackiej komisji wymiaru sprawiedliwości.
W piątek prezydent Lech Kaczyński spotka się w Chicago z Polonią amerykańską.
ks, pap