Benedykt XVI: przywrócić jedność chrześcijan
Papież zadeklarował, że poprzez swoją posługę chce przywrócić "pełną i widzialną" jedność chrześcijan.
Papieża powitał w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej jej przewodniczący - prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, który podkreślił, że pielgrzymka Benedykta XVI jest wielkim wydarzeniem zarówno w życiu Kościoła rzymskokatolickiego, jak i innych kościołów chrześcijańskich w Polsce.
Abp Jeremiasz zaznaczył, że obecne spotkanie jest kontynuacją tradycji ekumenicznej, której początkiem była pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce.
Ojciec Święty mówił, że spotkanie jest etapem realizacji postanowienia, że "sprawą priorytetową w jego posłudze będzie przywrócenie pełnej i widzialnej jedności chrześcijan".
Swego rodzaju laboratorium jedności chrześcijan nazwał małżeństwa międzywyznaniowe. "W dzisiejszym świecie (...) coraz częściej na założenie rodziny decydują się młodzi ludzie, wywodzący się z różnych tradycji, religii, różnych wyznań chrześcijańskich. Dla nich samych i ich bliskich jest to decyzja trudna. Może jednak właśnie dzięki tworzeniu w szerszej skali ekumenicznego dialogu jedności, taka decyzja zapoczątkuje w praktyce swego rodzaju laboratorium jedności" - mówił papież.
Po przemówieniach zgromadzeni odmówili modlitwę powszechną, której współautorami byli reprezentanci wszystkich kościołów zrzeszonych w PRE. Siedem wezwań odczytali: zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Janusz Jagucki, abp Jeremiasz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego bp Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego bp Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp Włodzimierz Zdzisław Jaworski oraz prezbiter Kościoła Baptystów Andrzej Seweryn.
Ekumeniczne spotkanie zakończyło tzw. błogosławieństwo Aaronowe, jedna z najstarszych form błogosławieństwa ludu. Jego poszczególne części wypowiadali: abp Jeremiasz, bp Jagucki, kard. Józef Glemp oraz Benedykt XVI.
Polska Rada Ekumeniczna przekazała papieżowi dar - ikonę napisaną specjalnie dla niego. Przedstawia ona Chrystusa, trzymającego otwartą księgę z tekstem z Ewangelii św. Jana.
pap, ab