UE grozi USA wprowadzeniem wiz
"Jeśli nie, to będziemy musieli pomyśleć o pewnej wzajemności" - powiedziała Austriaczka.
Obecnie Stany Zjednoczone wymagają wiz od wszystkich nowych państw członkowskich UE oprócz Słowenii. Obywatele starych krajów Unii, poza Grecją, nie muszą ubiegać się o wizę wjazdową do USA.
Choć Ferrero-Waldner nie sprecyzowała w czwartek, jakie kroki UE może podjąć względem USA, to jednak częściowo ujawniła je w liście, który wspólnie z komisarzem ds. sprawiedliwości Franco Frattinim wysłała do amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice 12 czerwca, czyli jeszcze przed szczytem UE-USA.
"Komisja będzie pod coraz większą presją, by ogłosić podobne środki (...), ewentualnie wobec dyplomatów i wojskowych amerykańskich" - napisali w liście komisarze, oczekując jakiś konkretów w sprawie wiz na szczycie, który odbył się w środę w Wiedniu.
Spotkanie nie przyniosło jednak przełomu.
W połowie lipca Komisja Europejska ma przedstawić raport, w którym - zdaniem anonimowego eksperta KE - może znaleźć się propozycja wprowadzenia obowiązku wizowego dla dyplomatów i wysokich funkcjonariuszy amerykańskich.
By propozycja ta weszła w życie, będzie musiała zostać zaaprobowana większością głosów przez kraje członkowskie.
Zgody na zniesienie obowiązku wizowego wciąż odmawia Kongres USA. Warunkiem zniesienia wiz jest zmniejszenie poniżej 3 procent odsetka odmów wiz turystycznych, nieprzekraczanie przez przybywających do USA dozwolonego czasu pobytu i niepodejmowanie nielegalnej pracy, a także posiadanie przez obcokrajowców paszportów umożliwiających sprawdzenie, czy nie znajdują się oni na liście przestępców lub osób podejrzanych o terroryzm..
USA zaostrzyły przepisy imigracyjne od czasu zamachów 11 września 2001 roku.
pap, ab