Nie ma decyzji ws. tarczy antyrakietowej
Pytany, czy nie sądzi, że w tej sprawie powinno odbyć się referendum, Lech Kaczyński powiedział, że on nie przewiduje, żeby zgłosił taką inicjatywę. Dodał, że nie wie, jak zachowa się parlament.
Prezydent uważa, że referendum może być istotne w rozstrzyganiu pewnych spraw, które mają "ściśle moralny" charakter. Zdaniem L.Kaczyńskiego, decyzje militarne nie należą do takich zagadnień.
"Społeczeństwo ma prawo znać wszystkie możliwe okoliczności związane z tą tarczą i na pewno wszystkie pozna" - powiedział prezydent.
System obrony antyrakietowej (NMD) ma bronić USA i Europę przed atakiem rakietowym ze strony nieprzewidywalnych państw - takich, jak Korea Północna czy Iran. System składa się z rakiet przechwytujących, które mają zestrzeliwać w powietrzu nadlatujące rakiety nieprzyjaciela oraz naziemnych radarów i czujników wczesnego ostrzegania.
Waszyngton rozważa rozmieszczenie niektórych elementów tarczy antyrakietowej w Polsce lub Czechach.
Koszt budowy europejskiej części systemu oszacowano na 1,6 miliarda dolarów w ciągu pięciu lat. W dalszych fazach rozbudowy NMD planuje się rozlokowanie wyrzutni na morzach oraz ewentualne rozmieszczenie w kosmosie części aparatury wykrywającej.
pap, ab