Kościół: lustrujmy nie tylko księży
"Lustracja nie może się dokonać, będzie chora, sztuczna, jeżeli nie będzie ujawniony cały system" - powiedział abp Michalik. Podkreślał, że nie można powiększać krzywdy, którą już raz powodowano łamiąc ludzi, zmuszając ich do kolaboracji.
Oceniając ostatnie miesiące funkcjonowania najważniejszych instytucji w państwie, biskupi podtrzymują niezmienne stanowisko o potrzebie prowadzenia spraw społecznych i politycznych tak, by nadrzędnym celem była "roztropna troska o dobro wspólne Polski i Polaków".
W wydanym w czwartek na zakończenie obrad 337. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski komunikacie hierarchowie podkreślili, że "wszystkie cele życia społecznego i politycznego muszą być osiągane z użyciem zawsze moralnie dobrych środków".
W tym kontekście - zdaniem biskupów - stale aktualne pozostają myśli Jana Pawła II wygłoszone podczas pielgrzymki w 1995 roku w Skoczowie, kiedy mówił o "konieczności dialogu, ducha zgody, braterskiej współpracy oraz autentycznej troski o dobro Rzeczypospolitej".
pap, ab