Nowe odznaczenie dla żołnierzy
Prezydent przypomniał, że rok temu toczyła się dyskusja dotycząca orderu dla tych żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach pokojowych naszego wojska poza granicami kraju. "Była koncepcja, by tym żołnierzom przyznawać order Virtuti Militari, to nie spotkało się z akceptacją, w szczególności środowisk kombatanckich. Rozwiązaniem, które zostało przyjęte, jest wprowadzenie nowego krzyża, krzyża wojskowego dla tych żołnierzy, którzy w warunkach bojowych lub półbojowych działali wykazując odwagę w różnego rodzaju misjach Wojska Polskiego" - powiedział prezydent.
Podkreślił, że "podstawowym wyzwalaczem" dla ustanowienia nowego odznaczenia był Irak, "bo tam poległo najwięcej polskich żołnierzy (...) i tam też był najwięcej rannych".
Jak poinformowała Lena Dąbkowska-Cichocka z Kancelarii Prezydenta, wśród kilku osób, które w sobotę zostaną odznaczone nowym orderem będą m.in. żołnierze jednostki specjalnej GROM. Kandydatów do wyróżnień zgłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Żaden z przyznanych w sobotę Orderów Krzyża Wojskowego nie zostanie przyznany pośmiertnie.
"Wyróżnienie odbierze m.in. dwóch żołnierzy, którzy służyli w Iraku. Jeden uratował kilkanaście osób ze swojego oddziału, został ranny miną przeciwpiechotną na tyle poważnie, że nie wiadomo było czy wróci do służby, ale wrócił. Drugi ratując życie innych, odniósł rany w wyniku wybuchu granatu" - ujawniła.
Order Krzyża Wojskowego ma być przyznawany za wybitne czyny bojowe, połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą, podczas działań polskiego wojska w misjach poza granicami kraju oraz akcjach przeciwko aktom terroryzmu w kraju. Order Krzyża Wojskowego będzie czwartym pod względem rangi odznaczeniem wojskowym w kraju. Inne odznaczenia - Order Wojenny Virtuti Militari, Krzyż Walecznych i Krzyż Zasługi z Mieczami - można otrzymać tylko za czyny dokonane podczas wojny i przez pięć lat od jej zakończenia. Ustanowienie nowego odznaczenia było inicjatywą prezydenta - w czerwcu skierował on do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. Weszła ona w życie 10 listopada.
Jak poinformowała Ewa Junczyk-Ziomecka z Kancelarii Prezydenta, 11 listopada prezydent odznaczy łącznie ok. 80 osób - m.in. działaczy niepodległościowych, żołnierzy i kombatantów. Wyróżnienia otrzymają m.in. rodzina Czumów (ks. Hubert, Benedykt i Andrzej) i Melaków (m.in. Stefan) oraz pośmiertnie Bogumił Studziński (prawnik, współtwórca ROPCIO, autor "W lochach socjalizmu").
pap, ss