Sejm wybrał tylko jednego sędziego TK
Pozostali kandydaci, pozytywnie zarekomendowani przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka to: prof. Bogdan Szlachta (kandydat PiS) oraz zgłoszeni przez PO - prof. Stanisław Biernat i prof. Andrzej Rzepliński.
W drugiej turze głosowania najmniej głosów (160) otrzymał prof. Rzepliński. Do trzeciej tury przeszli profesorowie Szlachta i Biernat, których poparło odpowiednio: 182 i 172 posłów.
W kolejnym, ostatnim głosowaniu na Szlachtę głosowało 183 posłów, przeciw było 163, a 35 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła 191.
Do obsadzenia pozostają zatem jeszcze dwa miejsca w Trybunale Konstytucyjnym. 1 grudnia upływa bowiem kadencja trzech sędziów TK: zastępcy prezesa TK Andrzeja Mączyńskiego, Wiesława Johanna i Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej.
Marszałek Sejmu Marek Jurek poinformował, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione nowe zasady i terminy zgłaszania kandydatur na sędziów Trybunału.
Wybrany w piątek na sędziego prof. Zbigniew Cieślak jest od roku 2002 prorektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; specjalizuje się w prawie administracyjnym i postępowaniu administracyjnym. Współautor podręczników akademickich z prawa administracyjnego.
W latach 1992-93 pełnił funkcję sekretarza Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w rządzie Hanny Suchockiej oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka. W latach 1999-2001 uczestniczył w pracach Kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Członek Rady Nadzorczej TVP SA. W kwietniu został szefem Rady Służby Cywilnej, której likwidację zakłada przejęta w lipcu przez Sejm nowa ustawa o służbie cywilnej. Ma 52 lata. Jego kandydaturę zgłosiło PiS.
Tuż przed głosowaniem Samoobrona wycofała kandydaturę mec. Jerzego Majewskiego, którego negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
O Majewskim pisała "Gazeta Wyborcza". Według dziennika, do poznańskiej rady adwokackiej wpłynęła skarga klienta na mec. Majewskiego o to, że nie rozliczył się ze 110 tys. zł oraz o nieetyczne postępowanie. Gazeta napisała również, że toczy się przeciwko Majewskiemu sprawa przed sądem cywilnym.
Na początku listopada skończyła się kadencja trzech innych sędziów Trybunału: prof. Marka Safjana (prezesa TK), prof. Mariana Zdyba i prof. Teresy Dębowskiej-Romanowskiej. W ich miejsce Sejm wybrał pod koniec października rekomendowanego przez LPR i Samoobronę Marka Kotlinowskiego oraz - z rekomendacji PiS - mec. Wojciecha Hermelińskiego i dr Marię Gintowt-Jankowicz. Nowym prezesem TK został Jerzy Stępień.
Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Kandydatów na stanowisko sędziego TK przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.
pap, ab