Cannes 2015: Tęskne westchnienia23maj2015 — Canneński konkurs zdominowały filmy pełne melancholii i tęsknoty. Za miłością, za młodością, za drugim człowiekiem.
Kino i Iran23maj2015 — W „Taxi Teheran” nie ma czołówki z nazwiskami twórców. Jafar Panahi chroni swoich współpracowników. Irańskiemu reżyserowi, represjonowanemu przez władze, nie wolno kręcić filmów. Jednak, mimo dwudziestoletniego zakazu, nie rozstaje się...
Berlinale: Mądry werdykt i triumf Szumowskiej15lut2015 — „Taxi” Jafara Panahiego zdobyło Złotego Niedźwiedzia tegorocznego Berlinale. Małgorzata Szumowska została nagrodzona za reżyserię „Body/Ciała”.
Wielki sukces „Idy”15gru2014 — To był wieczór „Idy”. W Rydze, na ceremonii rozdania Europejskich Nagród Filmowych (EFA), twórcy filmu wychodzili na scenę pięć razy. Za każdym razem z olbrzymim, rzadko spotykanym, aplauzem widowni złożonej z członków Europejskiej...
Igrzyska śmierci: popkulturowy bunt17lis2014 — W najbliższy piątek na ekrany wejdzie trzecia część „Igrzysk śmierci”. Z Ameryką musi być naprawdę słabo, jeśli filmy o rewolucji stają się hitami.
Metamorfoza Zellweger24paź2014 — Renee Zellweger pokazała się z „nową twarzą”. Samo zainteresowanie mediów jest co najmniej dziwne. Zdjęcia Renee Zellwegger z gali rozdania nagród Elle Women in Hollywood obiegły światową prasę. Temat jej domniemanej (raczej pewnej)...
Polski box office18paź2014 — „Bogowie”, „Miasto 44”, „Służby specjalne”. Tak wyglądał szczyt box office'u po ostatnim weekendzie. Polskie kino weszło w sojusz z widzami.
Potop efektów Noego1kwi2014 — W weekend przebiegłem półmaraton. Było to doświadczenie krótsze i mniej męczące niż seans filmu „Noe: Wybrany przez Boga” Darrena Aronofsky'ego.
Dlaczego nie czekam na Oscary?2mar2014 — Nie tylko dlatego, że ważniejsze są informacje o kolejnych grupach „nieoznakowanych żołnierzy” na Krymie i Flocie Czarnomorskiej blokującej ukraińskie bazy wojskowe. Chyba po raz pierwszy tak mało przeżywam Oscary.
Camerimage: Festiwal powrotów24lis2013 — Paweł Pawlikowski, Jim Sheridan, Marc Forster. Jednym z tematów tegorocznej edycji Camerimage było odkrywanie z dystansu własnej kultury.
Jest dobrze11lis2013 — Polscy widzowie nie nabierają się na filmowe „Ona tańczy dla mnie”
Karlowe Wary: Siła polskiego kina7lip2013 — Kryształowy Globus zdobył w Karlowych Warach węgierski film „Le grand cahier” Janosa Szasza. Wybitna „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze otrzymała wyróżnienie specjalne, a w sekcji East of the West zwyciężyły...
Polski film bez szablonów16cze2013 — "Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa to piękny i przejmujący film. Także dlatego, że nie można mu łatwo przypiąć etykietki.
Człowiek w żelazie4maj2013 — Ten film zapowiadany był jako hit. I udało się. Już w pierwszy weekend wyświetlania w 42 krajach "Iron Man 3" zarobił ponad195 milionów dolarów, mimo że jeszcze nie wszedł na amerykańskie ekrany. Specjaliści nie mają wątpliwości, że może on...
Off Plus Camera: Sukces niezależnego myślenia21kwi2013 — „Obława” Marcina Krzyształowicza zwyciężyła w mocnym konkursie tegorocznego festiwalu Off Plus Camera. To impreza młodego, świeżego kina, pełnego intymnych opowieści o ludziach.
Oscarowy regres26lut2013 — Amerykańska Akademia nagrodziła filmy zachowawcze i bezpieczne. Sama ceremonia przypominała raczej wodewil, niż święto kina.
Podróże polskiego kina29sty2013 — Polskie filmy wróciły z nagrodami z najważniejszego festiwalu kina niezależnego w Sundance. „W imię...” Małgorzaty Szumowskiej znalazło się w konkursie głównym w Berlinie.
Plus Camerimage: Kino bez fajerwerków2gru2012 — Zwycięstwo „Wiedźmy Wojny” Kima Nguyena na XX festiwalu Plus Camerimage to hołd dla kina skromnego, ale bliskiego ludziom. W konkursie polskim triumfowało „Zabić Bobra” Jana Jakuba Kolskiego.
Nierówny pojedynek18lis2012 — "Mistrz” to najważniejsza premiera minionego tygodnia. Oscarowy faworyt, świetnie zrobiony film, który jednak podzieli publiczność.
Na co do kina? (9-15 listopada)11lis2012 — Na co warto wybrać się do kina? W tym tygodniu na ekranach znajdziemy kilka godnych uwagi pozycji.