Bal, który odbył się 21 kwietnia 2018 roku, ma na celu symboliczne wprowadzenie w dorosłe życie dziewcząt z V edycji programu „Debiutantki” oraz przeprowadzenie aukcji charytatywnej na rzecz pomocy Alma Spei – hospicjum domowego dla dzieci. W aukcji wziął udział wydawca Tygodnika "Wprost" Michał Lisiecki, licytując jedną z tiar. Za organizację wydarzenia odpowiedzialna jest Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery, prowadzona przez Agnieszkę D. Michalczyk. Wieczór otworzył polonez w wykonaniu debiutantek oraz tancerzy „Warszawianki”. W ramach programu kulturalnego zostały zaprezentowane niezwykłe kreacje przygotowane przez zespół plastyków z Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierownictwem Agaty Manowskiej.
Bal Debiutantek ma również na celu promocję kultury wysokiej. Wydarzenie uświetnił duet Aleksandry Chacińskiej i Remigiusz Łukomskiego wykonujących arię „Słońce wschodzi i zachodzi” z opery „Skrzypek na dachu”, "Co się dzieje, oszaleję" z „Księżniczki Czardasza” oraz "Przetańczyć całą noc". Nie zabrakło również wrażeń wizualnych na najwyższym światowym poziomie - widowisko kostiumowe artystów Wyższej Szkoły Artystycznej „Sacrum i Profanum - Królowe, anioły, demony”, w którym Debiutantki VI edycji wystąpiły do muzyki granej na żywo przez Agnes Violin. Choreografię do widowiska ułożyła Klara Wojciechowska z Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Znamienita rosyjska śpiewaczka operowa Anna Suvorova wykonała arię "Je Veux Vivre" z opery „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda. Zwieńczeniem uroczystości był walc Wojciecha Kilara z filmu,,Ziemia obiecana’’ w wykonaniu debiutujących dziewcząt i tancerzy ZPiT UW „Warszawianka”, do którego choreografię stworzył Jan Łosakiewicz.
Zgodnie z tradycją Debiutantki wystąpiły w śnieżnobiałych sukniach firmy "Kreacja Żannet" oraz patriotycznych biało-czerwonych tiarach Golden Art Show. Bal Debiutantek posiadał niezwykłą oprawę kwiatową, którą stworzyła Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej. Pod koniec uroczystości opuszczający wydarzenie goście zostali obdarowani kwiatami użytymi w dekoracjach. To nowy zwyczaj, zaczerpnięty z Opernballu w Operze Wiedeńskiej.
Na czym polega program "Debiutantki"?
– Program „Debiutantki” narodził się w mojej głowie wiele lat temu. Wiedzę odnośnie savoir-vivre’u, tańca, stylu i mody najlepiej przekazywać dziewczynom, które dopiero wkraczają w dorosłe życie, ponieważ ta wiedza może potem procentować przez wiele lat – komentuje Agnieszka D. Michalczyk, prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery. – Główną funkcją programu jest część edukacyjna, oparta na odpowiednich polskich wzorcach, połączonych z chęcią dobroczynności. Przykładowo debiutantki już od wielu lat zajmują się pomocą dla domu Aktora Seniora w Skolimowie. Większość programu realizowana jest w pałacu w Wilanowie, gdzie co roku organizujemy podczas Nocy Muzeów pokaz mody w strojach historycznych – dodaje Michalczyk.
W dawnych czasach debiutantkami zostawały jedynie dziewczęta z rodzin arystokratycznych, jednak program organizowany przez Fundację jest przeznaczony dla każdej młodej dziewczyny, która podejmie wyzwanie. – Wiele uczestniczek trwa przy programie nawet po ukończeniu swojej edycji i angażuje się w kolejne działania. Wydaje mi się, że debiutantką pozostaje się na całe życie – podsumowuje prezes Fundacji.
Galeria:
Jak wyglądał Bal Debiutantek 2018?