Co ciekawe, manewry Wostok-2018 otrzymały status ćwiczeń międzynarodowych, bowiem w ich części wezmą udział oddziały sił zbrojnych Chin i Mongolii. Łącznie zostanie także zaangażowanych ponad 1000 samolotów i śmigłowców.
Warto zauważyć, iż termin tak wielkich manewrów oraz ich charakter międzynarodowy również nie są przypadkowe. Ćwiczenia odbędą się w czasie zwiększonego napięcia między państwami Zachodu a Rosją. A sam wrzesień również nie jest przypadkowy. Manewry ZAPAD 2017, oficjalnie przeprowadzone na wschodniej granicy NATO w rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym oraz na terytorium Białorusi, miały miejsce właśnie między 14 a 20 września.
Z kolei w ubiegłych latach, także we wrześniu, jednostki rosyjskie ćwiczyły z jednostkami z Serbii i Białorusi pk. „Słowiańskie Braterstwo”.
Zgodnie z dekretem prezydenta Władimira Putina z 2013 roku nakazującym zwiększenie gotowości wojskowej, coroczne manewry zostały wzmocnione ćwiczeniami bez uprzedniej notyfikacji o porównywalnej wielkości i zasięgu, albo nawet potężniejszymi niż większość manewrów. Ćwiczenia te przeprowadzane są bez wcześniejszego powiadomienia uczestniczących w nich jednostek, co pozwala uniknąć obowiązku wcześniejszej notyfikacji wyznaczonego w paragrafie 41 i 41.1 Dokumentu Wiedeńskiego OBWE (porozumienia pomiędzy państwami OBWE mającego na celu wdrażanie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa).
Jak się okazuje powodów do zaniepokojenia jest więcej. Jak podał rosyjski dziennik „Izwiestija”, Rosja rozmieściła na Morzu Śródziemnym grupę dziesięciu okrętów, a także dwa okręty podwodne. Osiem okrętów posiada pociski manewrujące Kalibr, a jeden z nich, system rakietowy Wulkan. To największa liczba rosyjskich okrętów na Morzu Śródziemnym od początku udziału Rosji w wojnie w Syrii.
NATO rutynowo monitoruje rosyjskie ćwiczenia. Tak samo będzie też w przypadku manewrów Wostok-2018.
Nie ma żadnych wątpliwości, iż kolejny już wrzesień, będzie miesiącem testowania przez Rosję szeroko rozumianego Zachodu, jak i samego Sojuszu Północnoatlantyckiego na wypadek otwartego konfliktu zbrojnego.