Izrael – Egipt: w stronę pokoju czy wojny?26lip2012 — Wyborcze zwycięstwo Bractwa Muzułmanów rodzi uzasadnione pytania o przyszłość relacji egipsko – izraelskich. Czy Egipt pod nowymi rządami pójdzie w stronę sojuszu z Iranem czy też pozostanie w orbicie wpływów Zachodu?
W Syrii bez szans na spokój17kwi2012 — Deklaracja zawieszenia broni w Syrii może doprowadzić do wstrzymania przemocy tylko na krótką chwilę. Żadna bowiem ze stron nie zamierza rezygnować.
Samotny szeryf z Persji12sty2012 — Iran to nie tylko kryzys atomowy. To także niezwykle ważny sojusznik Zachodu w walce z napływem narkotyków. Teheran w tej niezwykle trudnej i krwawej wojnie z przemytnikami jest jednak osamotniony. Międzynarodowa izolacja oraz chaos w Pakistanie i...
Izrael członkiem NATO?27lis2011 — Choć przyłączenie Izraela do NATO wydaje się być scenariuszem z pogranicza fantastyki, nie brak poważnych osób, które postulują taki krok. Na szczęście to mało prawdopodobne.
Iran - Zachód: Wojna już trwa6lis2011 — Ostatnie starcie wywiadowcze Waszyngtonu z Teheranem brzmi jak scenariusz do marnego filmu – pojawiają się w nim amerykański agenci, saudyjski dyplomata, meksykańscy handlarze narkotyków oraz irański sprzedawca używanych samochodów.
Gdzie jest libijska broń?4paź2011 — Z libijskich arsenałów wyparowały tysiące przenośnych wyrzutni przeciwrakietowych.
"Nowy" czołg z Bumaru11wrz2011 — Podczas kieleckich targów obronności MSPO Grupa Bumar zaprezentowała ciekawy pakiet modernizacyjny do czołgów z rodziny T-72.
Sojusz dwóch prędkości17sie2011 — Kilka lat temu mówiło się o Unii Europejskiej dwóch prędkości. Teraz coraz częściej termin ten odnosi się do NATO. Czy Europa jest „militarnym pigmejem”?
Polska a interes narodowy5cze2011 — Myśląc o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej należy pamiętać jedno – niezależnie jak bardzo mówić będzie się o wspólnej, solidarnej Europie, to interes narodowy powinien zawsze stać na pierwszym miejscu.
Koniec bin Ladena = koniec problemów?5maj2011 — Śmierć bin Ladena to przede wszystkim sukces propagandowy i psychologiczny. W rzeczywistości niewiele zmieni.
Libijska amunicja kasetowa a sprawa polska17kwi2011 — Human Rights Watch skrytykowało libijski reżim za użycie amunicji kasetowej. Warto pamiętać, że to system uzbrojenia występujący na wyposażeniu między innymi wojsk polskich, rosyjskich, izraelskich i amerykańskich.
Obama nagina prawo w sprawie Libii4kwi2011 — Interwencja zbrojna Stanów Zjednoczonych w Libii narusza podstawowe zasady amerykańskiej machiny wojennej.
Kadafi nasz wróg8mar2011 — Muammar Kadafi zatoczył w swym życiu koło – od anonimowego oficera (1961 – 1969) poprzez przywódcę istotnego państwa Afryki Północnej (1969 – 2011?), acz znienawidzonego przez Zachód (1973 – 2003). Kolejnym etapem był...
Sueska wojna nerwów6mar2011 — Iran oparł się izraelskiej presji i zakończył demonstracyjną, acz dozwoloną, eskapadę okrętów wojennych przez wody Kanału Sueskiego.
Kadafi nasz przyjaciel8lut2011 — Muammar Kadafi przez wiele lat był na marginesie międzynarodowej polityki. Teraz jednak kontakty z tym kontrowersyjnym i ekscentrycznym satrapą przestają być powodem do wstydu. Kadafi i cała Libia wyrastają na ważnego partnera Unii Europejskiej.
Syzyfowa praca?27sty2011 — Porwanie kilka dni temu niemieckiego statku na Oceanie Indyjskim to dowód, że tak zwana społeczność międzynarodowa nie potrafi ograniczyć piractwa, które działa na coraz większym obszarze.
Sojusz sojuszem, a interesy …30gru2010 — Sprzedając dwa okręty desantowe typu Mistral do Rosji, Francja pogwałciła dobre zasady panujące w NATO, a tym samym raz jeszcze udowodniła, że nasza część Europy jej nie obchodzi.
Niemcy tną potęgę15gru2010 — Niemcy, jako jedno z ostatnich państw w Europie, rezygnują z obowiązkowej służby wojskowej. Kolejna może być Szwajcaria.
Po Lizbonie23lis2010 — W Lizbonie NATO przyjęło niezwykle istotny dokument – nową koncepcję strategiczną. Tylko co przyniesie ona Polsce?
Odlegli sąsiedzi18paź2010 — Chociaż Litwa, Łotwa, Estonia czy Węgry to nasze najbliższe sąsiedztwo, Polska zdaje się to ignorować i przyjaciół szuka daleko – głównie w Waszyngtonie i Brukseli.
Co innego mówić, co innego robić6paź2010 — Wznowienie budowy żydowskich osiedli na terenach palestyńskich to najprostszy sposób do załamania rozmów pokojowych. To jasny dowód na to, że Izraelczykom wcale nie zależy na unormowaniu stosunków z Palestyńczykami.