Biało-Czerwoni mieli startować już na poprzednich igrzyskach w Belgii, we flamandzkiej Antwerpii. Szykowaliśmy się do nich, ale obrona niepodległości państwowej była ważniejsza. Walczyliśmy z Armią Czerwoną akurat w czasie, gdy odbywały się IO i nie było mowy o tym, żeby nasi sportowcy bili się o medale – musieli bić się na polu walki.
Tu jedna uwaga: nasi rodacy startowali już na igrzyskach wcześniej, przed I wojną światową, chociażby słynny jeździec Karol Rómel, ale w barwach obcych państw – zaborców. Pod własną flagą wystąpiliśmy po raz pierwszy 99 lat temu.
„Mazurka Dąbrowskiego” wtedy nie wysłuchaliśmy. Trzeba było poczekać kolejne cztery lata do Igrzysk w Amsterdamie, gdzie najpiękniejszą melodię świata zagrano zwyciężczyni olimpijskiego rzutu dyskiem Halinie Konopackiej, która zresztą pobiła wtedy jeden z dwóch swoich rekordów świata. Za to medale w Paryżu Anno Domini 1924 zdobywali tylko panowie. Były to medale zarówno w dyscyplinie drużynowej (kolarze), jak i w konkurencji indywidualnej (jazda konna).
Medal srebrny zdobyli nasi cykliści w wyścigu drużynowym na dochodzenie, a medal brązowy jeździec w skokach przez przeszkody Adam Królikiewicz. Kolarze wystąpili w następującym składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk.
Na francuskich igrzyskach panował niezły bałagan, skoro organizatorzy zapomnieli wręczyć medale polskim cyklistom za miejsce w wyścigu na 4 kilometry na dochodzenie (nasi przegrali tylko z Włochami). Zatem choć kolarze zdobyli medalowe miejsce jako pierwsi polscy sportowcy, to pierwszy medal odebrał major Królikiewicz.
Igrzyska trwały bardzo długo, bo prawie 3 miesiące (!): od 4 maja do 27 lipca. Mieliśmy jako kraj na tych IO 81 sportowców na 3092 wszystkich uczestników. Polska była jednym z 44 startujących państw (nie startował, uwaga, Związek Sowiecki!). Z tych 81 osób wystartowało 66, reszta była rezerwowymi (w kolarstwie, piłce nożnej, szermierce i wioślarstwie).
W naszej reprezentacji była jedna kobieta, w sumie było 136 sportsmenek. Pierwszym w historii chorążym polskiej ekipy olimpijskiej został lekkoatleta Sławosz Mieczysław Szydłowski. Polacy wystartowali w dziesięciu dyscyplinach sportowych: boks, jeździectwo, kolarstwo, lekkoatletyka, piłka nożna, strzelectwo, szermierka, wioślarstwo, zapasy, żeglarstwo. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 22. miejsce, a wygrały ją USA przed Finlandią i Francją.
Wierzę, że Polacy pojadą na Igrzyska Olimpijskie za rok. Tam nie powinno być Rosjan – tam powinniśmy być my...
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.