Podczas konferencji minister przekonywała, że likwidacja gimnazjów jest zasadna, ponieważ nie wyrównują one szans edukacyjnych i nie podnoszą jakości nauczania. Jak oceniła, nie sprawdził się system z 1999 roku. – Mam wrażenie, że przez kilka lat budowaliśmy ten system, a później bez końca go poprawialiśmy – zaznaczyła szefowa resortu edukacji. Jak stwierdziła, dopiero teraz po raz pierwszy rządzący weryfikują "prawie sto razy zmienianą ustawę o systemie oświaty".
Choć plany resortu w sprawie reformy edukacji już wcześniej wielokrotnie były zapowiadane, dopiero w piątek poznaliśmy szczegółowe założenia. Ustawa Prawo Oświatowe, która ma przeprowadzić polskie szkolnictwo przez reformę, to efekt prawie 200 spotkań regionalnych, w których uczestniczyło około 20 tys. osób. – Proponowane zmiany mają na celu m.in ograniczenie częstej adaptacji uczniów do nowych warunków szkolnych – zaznaczyła minister.
Jak ministerstwo wygasi gimnazja
Zgodnie z założeniami ministerialnego projektu, od 1 września 2017 roku 6-letnia szkoły podstawowe staną się szkołami 8-letnimi. Właśnie wtedy pierwsi uczniowie klasy VI rozpoczną naukę w klasie VII. W roku szkolnym 2017-2018 nie odbędzie się już rekrutacja do I klasy gimnazjum. Oznacza to, że od 1 września 2017 roku nie będzie już klasy I gimnazjum, a w następnych latach kolejnych klas dotychczasowego gimnazjum.
Ministerstwo proponuje różne warianty wygaszania gimnazjów, m.in. poprzez:
- przekształcenie gimnazjum w 8-letnią szkołę podstawową lub włączenie gimnazjum do 8-letniej szkoły podstawowej,
- przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące, technikum lub w branżową szkołę I stopnia
- włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego albo technikum
- przekształcenie zespołów, w skład których wchodzą gimnazja.
Decyzję co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum podejmować będzie samorząd prowadzący tego typu szkołę lub osoba prawna lub fizyczna, która dotychczas prowadziła to gimnazjum. Minister Zalewska zaznaczyła przy tym, że resort zrobi wszystko, by nauczyciele nie stracili pracy.
Zmiany w liceach i technikach
Od 1 września 2019 roku dotychczasowe 3-letnie liceum ogólnokształcące stanie się liceum 4-letnim. Pierwsza rekrutacja do I klasy czteroletniego liceum ogólnokształcącego, w której udział wezmą absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej, odbędzie się w roku szkolnym 2019/2020.
Wygaszanie 3-letniego liceum rozpocznie się od 1 września 2020 roku. Na rok szkolny 2020/2021 nie będzie już prowadzone postępowanie rekrutacyjne do klasy I dotychczasowego 3-oletniego liceum ogólnokształcącego, w którym do czasu ukończenia cyklu kształcenia, czyli do 31 sierpnia 2022 roku w oddziałach trzyletniego liceum będą się uczyć ostatni absolwencie wygaszonego gimnazjum.
Podobnie jak liceum, technikum również zmieni się w 2019 r.