– Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie unieważniony tylko w szkole, w której nastąpił wyciek. Konsekwencje poniesie dyrektor placówki i nauczyciel, który przekazał uczniowi informacje – zapowiedział w rozmowie z Radiem Zet dyrektor CKE Marcin Smolik. Sprawą po zawiadomieniu złożonym przez CKE zajmuje się policja.
CKE potwierdziła, że doszło do wycieku pytań. Około 20 minut przed rozpoczęciem testu gimnazjalnego w internecie pojawił się na jednym z portali społecznościowych temat wypracowania. W tej sprawie zostało już złożone zawiadomienie na policję.
Trzy dni testów
W środę rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Uczestniczy w nich ponad 349 000 uczniów z prawie 7 100 szkół. Od środy 18 kwietnia do piątku 20 kwietnia uczniowie z tych szkół będą rozwiązywać testy z wiedzy o społeczeństwie i historii oraz języka polskiego (środa), z matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii (czwartek) oraz z języka obcego (piątek).
Egzamin z polskiego
Arkusz z j. polskiego zawierał 22 zdania – 20 zadań zamkniętych i dwa zadania otwarte. Pierwsze dotyczyło Tekstu Burzyńskiego, a polecenie było następujące: „Czy dążenie do skrótowości w codziennym komunikowaniu się jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym?”. Drugie polecenie otwarte dotyczyło napisania charakterystyki wybranego bohatera literackiego, który przy dokonaniu życiowego wyboru kierował się najważniejszą dla siebie wartością.