Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością to korzyści dla dwóch stron umowy. Po pierwsze osoba z niepełnosprawnością uzyskuje możliwość wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności w praktyce, a z drugiej to jednocześnie szansa na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością to także kwestia ważna dla pracodawców. Może budować odpowiedzialną firmę, która każdego dnia będzie zaangażowaną społecznie organizacją, dającą zatrudnienie i oferującą odpowiednie warunki pracy, co z pewnością zostanie docenione.
Kolejnym atutem dla przedsiębiorców jest fakt, iż mogą się oni ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Nie można też zapomnieć, że osoby z niepełnosprawnością kształtują w firmie społeczne postawy przyczyniając się do integracji pracowników. Nawiązywanie kontaktów interpersonalnych służy całej firmie.
- Zatrudnianie osób niepełnosprawnych daje wiele korzyści dla pracodawcy. Jako firma specjalizująca się w konsultingu, doradztwie biznesowym i outsourcingu usług, zatrudniamy aktualnie 3 osoby niepełnosprawne (dwie w stopniu umiarkowanym i jedną w stopniu lekkim), które bardzo cenimy jako część naszego zespołu. Pokazujemy dzięki temu swoim pracownikom, kontrahentom oraz klientom wartości, na jakich opiera się nasza organizacja – równość i solidarność. Dodatkowym, pozytywnym aspektem z zatrudniania osób z niepełnosprawnością jest fakt posiadania kompetentnych i zmotywowanych pracowników oraz zmniejszone wpłaty na PFRON (z możliwością ubiegania się o różnego rodzaju dofinansowania oraz refundację części składek ZUS - przy spełnieniu dodatkowych warunków).
W Exco A2A Polska czerpiemy dumę z tego, że przyczyniamy się do zwiększenia szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy. - Laurent Le Pajolec, Członek Zarządu Exco A2A Polska.
To najlepszy dowód, dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością na otwartym rynku. Szczególnie mali i średni przedsiębiorcy powinni być zainteresowani zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością. Każda firma ma bowiem możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Fundacja On/Off, aby ułatwić rekrutację i komunikację między pracodawcami a osobami z niepełnosprawnością od początku swojej działalności prowadzi portal z ogłoszeniami o pracę dla osób z niepełnosprawnością – Diru.pl, na którym pracodawcy, mogą bezpłatnie dodać ogłoszenie o pracę. Niebawem pojawi się nowa odsłona serwisu, tak aby jeszcze więcej osób mogło z niego skorzystać.
Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością regulowane jest w różnych dokumentach. Warto przytoczyć jeden z pierwszych, czyli Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych uchwaloną w 1997 roku, w której znajduje się jasny zapis mówiący, że osoby niepełnosprawne mają prawo do pracy na otwartym rynku pracy zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami oraz do korzystania z doradztwa zawodowego i pośrednictwa, a gdy niepełnosprawność i stan zdrowia tego wymaga – prawo do pracy w warunkach dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.
Coraz więcej osób z niepełnosprawnością zdobywa wykształcenie wyższe, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Warto obalać krzywdzące stereotypy i budować firmę społecznie przydatną.
- Celem kampanii jest edukacja pracodawców w zakresie możliwości i korzyści wynikających z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy, dlatego jest nam niezmiernie miło, że w nasze działania włączył się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Będziemy przekonywać, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, dla których praca to zarówno forma rehabilitacji społecznej i przede wszystkim wynagrodzenie pozwalające odciążyć domowy budżet. Pamiętajmy, że wizyty u lekarzy, leki czy rehabilitacja, to duże koszty. I druga ważna rzecz, dlaczego mocno zachęcamy przedsiębiorców z otwartego rynku pracy do zatrudniania osób z niepełnosprawnością to integracja, obalenie krzywdzących stereotypów i barier a także kształtowanie wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy – mówi Bartosz Koplin, prezes Fundacji On/Off.
-
Fundacja On/Off prowadzi działania poprawiające jakość życia osób z niepełnosprawnością, pomoc w zakresie usamodzielnienia i aktywizacji zawodowej na otwartym rynku pracy oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.
Kampania „Włącz się” - celem kampanii jest edukacja pracodawców w zakresie możliwości i korzyści wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.
-
SPONSORZY KAMPANII
Spółka EXCO A2A Polska Sp. z o.o. (www.exco.pl) jest członkiem grupy EXCO, w skład której wchodzą niezależne biura działające w zakresie audytu, ekspertyz księgowych, HR oraz doradztwa.
Na polskim rynku działamy od 20 lat, ciągle rozwijając wachlarz usług po to, by kompleksowo wspierać rozwój naszych klientów. Dzięki temu, że zatrudniamy ponad 150 wykwalifikowanych pracowników, w tym ekspertów z bogatym, wieloletnim doświadczeniem, swoje usługi kierujemy do szerokiego grona odbiorców - małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych grup kapitałowych, działających w różnych sektorach (dystrybucja, import-eksport, produkcja, usługi i innych).