Przed świętami Bożego Narodzenia w związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem i pojawieniem się nowego wariantu – Omikron – rząd zdecydował się na wprowadzenie szeregu restrykcji. Większość z nich obowiązuje od 15 grudnia. Zmniejszone zostały m.in. limity osób, które mogą robić zakupy, przebywać w restauracji czy kinie. Obostrzenia dotkną także uczniów.
Od początku czwartej fali szkoły pracowały stacjonarnie. Nauka zdalna bądź hybrydowa była wprowadzana jedynie w tych placówkach, gdzie pojawiały się przypadki zakażeń. W piątek 17 grudnia nauka w trybie stacjonarnym odbywała się w 83,4 proc. szkół ponadpodstawowych, w 78 proc. szkół podstawowych oraz w 93,3 proc. przedszkoli. Sytuacja zmienia się od 20 grudnia. Decyzją rządu, od poniedziałku wszystkie szkoły pracują w trybie zdalnym.
Nauka zdalna w grudniu 2021. Które szkoły pracują stacjonarnie?
Na mocy rozporządzenia Ministra Nauki i Edukacji z 13 grudnia nauka zdalna w dniach 20 grudnia – 9 stycznia będzie odbywała się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.
Wyjątkiem są szkoły specjalne, w tym funkcjonujące w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowane w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. Tam zajęcia mogą być prowadzone w trybie stacjonarnym, a wszystko zależy od decyzji dyrektora.
Nauka zdalna w szkołach. Co z zasiłkiem opiekuńczym?
W związku z wprowadzeniem obowiązkowej nauki zdalnej, Rada Ministrów podjęła decyzję na wniosek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, że będzie przysługiwać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Zasiłek opiekuńczy, o który mogą starać się rodzice, którzy będą musieli pozostać w domach od 20 grudnia do 9 stycznia, nie różni się od tego, który przyznawany jest w innych okolicznościach, także tych niepandemicznych. Rodzic może się spodziewać wypłacenia od ZUS 80 proc. swojej podstawy wynagrodzenia.
Zasiłek opiekuńczy lub świetlica
W rozporządzeniu, które opublikowano 14 grudnia, znalazł się alternatywny zapis, który ma pomóc rodzicom, dla których kolejne zwolnienie z pracy będzie niemożliwe bądź bardzo trudne. Zgodnie z przepisami dyrektor szkoły będzie zobowiązany zapewnić opiekę w świetlicy dla uczniów klas 1-3. Aby jednak dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach, rodzice będą musieli przedstawić szkole wyraźną deklarację.
Czytaj też:
Minister Niedzielski pokazał wykres. „Apogeum czwartej fali mamy za sobą”