Jakie gry są odpowiednie dla 6-latka? Ogromna gama planszówek sprawia, że decyzja o zakupie konkretnej z nich nie jest łatwa. Dlatego w poniższym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego produktu.
Rodzaje gier planszowych dla najmłodszych
W dobrych sklepach znajdziesz gry różnego rodzaju, różniące się m.in. przebiegiem rozgrywki, czasem czy stopniem trudności. Nie wszystkie gry są odpowiednie dla 6-latków. Wybierając właściwą planszówkę, zwróć uwagę na oznaczenia znajdujące na opakowaniu. Na każdym z nich producent powinien bowiem wskazać informację nie tylko dotyczącą liczby uczestników albo rodzaju gry, ale przede wszystkim polecanego wieku uczestników rozgrywek. To powinno nakierować Cię na produkt odpowiedni dla Twojej pociechy.
Kupując gry dla 6-latka, zwróć uwagę na kategorię gier rodzinnych. To planszówki dostosowane do potrzeb dzieci, które zapewnią rozrywkę także dorosłym. Zazwyczaj są to proste zabawy wymagające interakcji między uczestnikami i cechujące się szybkim tempem rozgrywek. To świetna propozycja, jeśli chcesz wspólnie spędzić czas z dzieckiem.
Polecanym wyborem są również gry edukacyjne. To uniwersalne pozycje, które nie tylko bawią, ale i uczą. Dostępne są gry przeznaczone dla kilku osób, jak również takie, w które dzieci mogą grać samodzielnie.
Gry odpowiednie dla 6-letniego dziecka znajdziesz również w innych kategoriach. Możesz sprawdzić asortyment tzw. gier w stylu europejskim, które cechują się klasyczną, powtarzalną mechaniką, a także gier w stylu amerykańskim, które charakteryzują się losowością. Dobrym pomysłem są też proste gry strategiczne, które wymagają planowania, logicznego myślenia i budowania strategii.
Dlaczego warto grać w planszówki?
Gry planszowe to bardzo polecana rozrywka dla 6-latków. Planszówki zapewniają świetną zabawę, a przy tym wykazują właściwości prozdrowotne. Co to oznacza? Podczas fascynującej rozgrywki dziecko dobrze się bawi i często śmieje, co z kolei prowadzi do wzrostu endorfin. Hormony szczęścia działają pozytywnie na mięśnie i pomagają obniżać ciśnienie krwi. Gry są też nieocenione dla rozwoju mózgu. Wykazują zwłaszcza pozytywne działanie na korę przedczołową i hipokamp, czyli obszary odpowiedzialne za złożone myślenie i pamięć. To oznacza, że systematyczne granie w planszówki pomaga zachowywać i budować skojarzenia poznawcze.
Wspólne rozgrywki z kolegami czy rodziną są także bardzo ważne dla budowania więzi społecznych. Dzieci uczą się współpracy i tego, że nie zawsze udaje im się wygrywać. Dzięki różnym grom edukacyjnym pociechy poznają świat, nowe słowa, miejsca czy postaci. W zależności od gry, ćwiczą też swe umiejętności logicznego myślenia, matematyczne, językowe, a nawet manualne czy ruchowe.