Celem konkursu jest zainteresowanie najmłodszych pokoleń historią najnowszą – sowiecką zbrodnią, która już na zawsze wpisała się w tragiczne losy naszej Ojczyzny w czasie II wojny światowej.
Tegoroczna edycja
Podczas oficjalnej inauguracji IV edycji wydarzenia Marszałek Sejmu podkreśliła, jak ważny jest ten konkurs w kontekście trwającej już ponad rok wojny w Ukrainie. – To, co dzieje się za wschodnią granicą – okrutna wojna, napad na Ukrainę – pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się. Warto pamiętać o tym, co działo się w latach 1939-1940 – podkreśliła podczas konferencji prasowej. Elżbieta Witek przypomniała także, że poprzednie trzy konkursu z lat 2020 – 2022 cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – wzięło w nich udział kilka tysięcy uczniów. Prace można przesyłać do 24 marca, zaś wyniki IV edycji zostaną ogłoszone do 15 kwietnia.
Tematyka konkursowa
Tegoroczna edycja podzielona jest na różnorodne bloki tematyczne. Trzy z nich przeznaczone są dla uczniów szkół ponadpodstawowych i są to: praca plastyczna, literacka i tekst piosenki. Praca literacka będzie dotyczyć tematu: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”. Marszałek sejmu podkreśla istotność tego zagadnienia – Pokazuje w jaki sposób troszczono się, walczono o zachowanie godności polski oficerów, patriotyzmu, przy próbach przekupienia ich przez żołnierzy sowieckich z NKWD. Pokazuje ich postawę na co dzień w tych najtrudniejszych obozowych warunkach – mówiła. Wśród uczniów sporym zainteresowaniem cieszy się także kategoria związana z wymyśleniem piosenki. Tradycyjnie już, muzykę do utworu nagrywa orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego, co stanowi dla uczestników dodatkową zachętę. Czwarty i ostatni blok tematyczny skierowany jest dla studentów studiów stacjonarnych i zaocznych I i II stopnia. Marszałek Sejmu poinformowała, że zadaniem uczestników będzie napisanie scenariusza lekcji na taki sam temat, jak w przypadku pracy literackiej realizowanej przez młodszych uczestników.
Organizatorzy i partnerzy
Prace ocenione zostaną przez komitet honorowy konkursu, w skład którego wchodzą: prezydent Andrzej Duda – przewodniczący tego gremium, a także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Za zorganizowanie konkursu odpowiada: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki. Patronat medialny objęła Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znaleźć można na stronie: www.konkurskatynski.pl
Artykuł we współpracy z Kancelarią Sejmu.