Po zmianach w Kodeksie Pracy, do których doszło w kwietniu 2023 roku, pracownicy mają możliwość skorzystania z dwóch dodatkowych dni urlopu. Dotyczy to wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę. Dni wolne należą się również pracownikom szkół.
Zmiany wprowadzono na podstawie unijnej dyrektywy "work-life balance" (Dyrektywa UE 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów).
Dodatkowy urlop z powodu siły wyższej
Od kwietnia 2023 roku każdemu pracownikowi przysługują 2 dni urlopu lub 16 godzin wolnego z powodu działania tzw. „siły wyższej”. Pod pojęciem tym rozumiane są wszelkie nieprzewidziane wydarzenia, m.in. chorobę czy wypadek pracownika albo bliskiego członka rodziny.
Urlop z powodu „siły wyższej” reguluje Kodeks Pracy, dlatego należy się pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, a nie na umowę cywilnoprawną. Mogą z niego jednak skorzystać również przedstawiciele zawodów, które nie podlegają pod KP.
Czy nauczyciel ma prawo do urlopu na żądanie?
Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości skorzystania przez nauczyciela z urlopu na żądanie. Osoby zatrudnione w placówkach oświatowych mają prawo do UŻ, jeśli:
- są zatrudnione w placówkach nieferyjnych
- są zatrudnione na podstawie Kodeksu Pracy
Prawo do UŻ mają także dyrektorzy, wicedyrektorzy i inne osoby pełniące funkcje kierownicze w szkole feryjnej.
Jak nauczyciel może skorzystać z dodatkowych dni wolnych?
Dodatkowe dni wolne będą przysługiwały również nauczycielom zatrudnionym na podstawie Karty Nauczyciela, ale na trochę innych zasadach. Nauczyciele będą mogli z nich skorzystać wyłącznie na zasadzie urlopu dziennego, a nie godzinowego. Otrzymają wtedy 50 procent dziennego wynagrodzenia za pracę.
Czytaj też:
To już pewne. Podwyżki dla nauczycieli w nowym budżecie państwaCzytaj też:
Jest projekt budżetu na 2024 rok. Deficyt dużo wyższy niż zakładali poprzednicy