14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, święto nie tylko pedagogów, ale wszystkich pracowników oświaty. Dawniej w szkołach odbywały się akademie i uroczyste apele, dziś dla wielu szkół jest to dzień wolny od pracy. Uczniowie nie mają zajęć lekcyjnych, co w tym roku oznacza dla nich pierwszy długi weekend w tym roku szkolnym.
Czy 14 października szkoły mogą być zamknięte?
14 października to najważniejsze święto w oświacie, dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Nie ma lekcji ani sprawdzianów, ale nie oznacza to, że pedagodzy mają wolne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.08.2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego – w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.
Nauczyciele zobowiązani są pełnić opiekę nad uczniami w szkołach, a zatem budynki nie mogą być całkiem zamknięte. 14 października świetlice działają normalnie i oferują opiekę dzieciom, których rodzice pracują.
„Uczniowie nie mają tego dnia lekcji, ale nie jest to dla nich dzień wolny od obecności w szkole. Szkoła w tym dniu jest zobowiązana prowadzić zajęcia opiekuńcze (w godzinach ustalonych w szkole) lub zajęcia innego rodzaju, na przykład związane z odbywającymi się z tej okazji uroczystościami szkolnymi” – brzmi komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Czytaj też:
Dzień Nauczyciela bez prezentów i kwiatów? Nowe przepisy dużo zmieniłyCzytaj też:
Mieszkania służbowe za darmo. Kto może je otrzymać?