Couchsurfing w wolnym tłumaczeniu oznacza „szukanie kanapy". Sama idea opiera się natomiast na życzliwości i otwartości ludzi z różnych krajów. Zasada jest prosta – zarejestrowani na portalu użytkownicy udostępniają część swojego domu bądź pokoju innym couchsurferom. Taki „wynajem" nic nie kosztuje, a oprócz noclegu podróżnicy często mogą liczyć na darmowe oprowadzanie po mieście, poznanie lokalnych zwyczajów, spróbowanie regionalnych potraw.
„Kanapowego podróżowania" nie można traktować jednak jako wyłącznie darmowego noclegu. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy gospodarz zażąda w zamian za przenocowanie niewielkiej opłaty bądź jakiejś przysługi np. pomocy przy pracy w ogrodzie. Poza tym podróżowanie jako couchsurfer ma też swoje ograniczenia. Nie można mieszkać zbyt długo u jednej osoby. Gospodarze najczęściej natomiast oferują nocleg dla jednej, maksymalnie dwóch osób. Nie ma więc możliwości nocowania z kilkuosobową grupą swoich znajomych. Trzeba być też zawsze przygotowanym na niemiłe rozczarowania. Zdarzają się bowiem przypadki nieuczciwych użytkowników. Po przyjeździe na umówione miejsce może się np. okazać, że pokój który na zdjęciu wyglądał pięknie, w rzeczywistości jest obskurnym barakiem. W najgorszym przypadku możemy zostać sami w obcym kraju, bez dachu nad głową, bo dowiemy się, że nasz gospodarz właśnie się rozmyślił.
Jak to działa?
Przygoda z couchsurfingiem zaczyna się od założenia konta na portalu. W specjalnym formularzu użytkownicy krótko opisują siebie, swoje turystyczne marzenia oraz precyzują to co mogą zaoferować innym couchsurferom. Ważne jest to, że jeśli samemu korzysta się z noclegów zagranicą się trzeba się odwzajemniać tym samym. Można np. zaproponować bezpłatny transport po mieście lub pomoc w zwiedzaniu miasta.Obecnie na serwisie zarejestrowanych jest ponad milion użytkowników. Profil każdego z nich oprócz opisu osoby i zdjęć zawiera również opinie wystawione przez innych couchsurferów. Zasadą jest bowiem, że po każdej wizycie podróżujący wystawia ocenę osobie u której mieszkał. Gospodarz natomiast ocenia swojego gościa. Takie działanie ma na celu eliminowania osób nieodpowiedzialnych lub niebezpiecznych.
Mimo, że taki sposób podróżowania może wydawać się dość ryzykowny, jest on z pewnością niesamowitą przygodą i atrakcyjną formą spędzenie wakacji.