Dzięki współpracy z międzynarodową organizacją, katowickie gimnazjum przed dwoma laty nawiązało kontakty z podobnymi szkołami w niemieckim Muenster i Baumgartsbrunn w Namibii. Początkowa współpraca na platformie edukacyjnej www.solarnet.tv zaowocowała wzajemnymi wizytami polskich i niemieckich uczniów.
Uczniowie ci - współpracując przez internet z kolegami z jeszcze trzech innych krajów - przygotowali wystawę edukacyjną składającą się z 12 reportaży o różnych warunkach nauki na świecie. Gimnazjaliści z Polski i Niemiec nakręcili też krótkie filmy z lekcjami swoich języków oraz uczestniczyli w warsztatach na temat przełamywania stereotypów i uprzedzeń.
Cały ten projekt katowickie gimnazjum wraz z Solar Net zgłosiło do konkursu MEN "Otwarta szkoła", w nagrodę otrzymując m.in. tablicę interaktywną i sprzęt komputerowy. Wręczając nagrody wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski podkreślał, że współczesna szkoła nie może funkcjonować bez współpracy z zewnętrznymi partnerami.
"Takie konkursy pokazują, że (...) partnerstwo z organizacją pozarządową to nie jest jakieś dodatkowe zajęcie, że dla realizacji podstawy programowej z dziedziny historii, geografii i różnych innych, potrzebna jest taka współpraca" - zaznaczył. "Jest coraz więcej spraw, o których organizacje pozarządowe potrafią opowiedzieć dobrze razem z nauczycielami" - ocenił.
Projekt katowickiego gimnazjum wiceminister nazwał "bardzo ciekawym przykładem edukacji globalnej". Wyjaśnił, że zadaniem tejże edukacji jest pomoc w zrozumieniu świata, który często jest daleko, do którego być może młodzież nigdy nie pojedzie, lecz o którym powinna wiedzieć i mieć świadomość wzajemnej zależności.
"Już nie jest tak, że nauka może odbywać się za zamkniętymi drzwiami klasy. Jeżeli chcemy przygotować się np. do współdecydowania o lokalnej społeczności, trzeba wyjść z klasy, zobaczyć radę miasta, gminy, co się tam dzieje, i zrozumieć, w jaki sposób nasi rodzice, sąsiedzi współodpowiadają za tę społeczność" - przekonywał Stanowski.
"Zależymy również od tego, co dzieje się bardzo daleko stąd. (...) Jeżeli kilkaset kilometrów od granic Polski nagle jest olbrzymia fala bezrobocia, to to jest coś, co dotyczy bezpośrednio Polski. I stąd pomysł konkursu +Otwarta szkoła+" - wyjaśnił.
Wiceminster przypomniał też, że MEN wraz z resortem spraw zagranicznych organizuje konkurs grantowy na wsparcie szkolnych projektów dotyczących edukacji globalnej. "Tych projektów jest coraz więcej i są coraz zwyczajniejsze - są coraz bardziej dniem codziennym szkoły" - uznał.
W II edycji konkursu "Otwarta szkoła", mającego promować model szkoły kształtującej w uczniach otwartą, prospołeczną postawę i wspierać ich aktywność obywatelską, MEN nagrodziło pięć szkół i ich partnerów w kategoriach: "edukacja obywatelska", "edukacja ekonomiczna", "edukacja globalna", "edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna" oraz "wsparcie uczniów zdolnych".
Solar Net to międzynarodowa organizacja tworząca m.in. platformę internetową i rodzaj portalu społecznościowego dla różnych przedsięwzięć edukacyjnych. Jej polska grupa lokalna - obecnie jedna z czterech obok niemieckiej, wietnamskiej i belgijskiej - istnieje od 2008 r. Na forum internetowym Solar Net udziela się ponad 4 tys. użytkowników ze 135 krajów świata.
PAP, mm