Szumilas zaznaczyła, że zmiany w sposobie finansowania były konieczne, są bowiem konsekwencją nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych. Przypomniała, że zdecydowana większość organizatorów olimpiad to stowarzyszenia i towarzystwa naukowe stąd konieczność organizacji konkursów na organizacje olimpiad. Dodała, że na potrzebę wprowadzenia takiego rozwiązania wskazywała też Najwyższa Izba Kontroli.
Wiceminister przypomniała, że w latach ubiegłych organizatorzy olimpiad dostawali środki z budżetu w dwóch transzach: na początku roku na II i III etap olimpiady, czyli dokończenie trwającej, zaś na jesieni na organizację olimpiady w kolejnym roku szkolnym. W tym roku - tak jak w poprzednich - przekazywane już są środki na dokończenie trwających. Środki na olimpiady w roku szkolnym 2009-2010 przekazane będą po zakończeniu konkursów na ich organizację. Konkursy te będą ogłoszone niedługo. Wiceminister zaznaczyła, że konkursy nie będą dotyczyły tylko jednej edycji olimpiad, lecz dwóch kolejnych, tak by nie było trzeba przeprowadzać ich co roku.
Olimpiady przedmiotowe to coroczne konkursy dotyczące wybranej dziedziny wiedzy (jest ich blisko 40) przeznaczone dla uczniów najstarszych klas szkół ponadgimnazjalnych. W większości mogą brać udział również osoby młodsze.
PAP, arb