Stoisko Technikum Chemicznego nr 3 zostało urządzone tak, by przypominało pieczarę alchemika, Uczniowie Technikum Elektrycznego nr 2 przygotowali stanowisko DJ, gdzie cały czas puszczają muzykę. Uczennica X Liceum Ogólnokształcącego im. królowej Jadwigi opowiadała o szkole przebrana za patronkę szkoły, o Technikum Ogrodniczym opowiadają "wiosenki", a CXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza, gdzie jest klasa o profilu wojskowym, uczniowie ubrani byli w mundury moro. - Szukam dobrego liceum, takiego gdzie jest niezły poziom nauki, ale też ludzka atmosfera. Chcę się uczyć, ale nie zwariować uczestnicząc w wyścigu szczurów. Myślę, że od samych licealistów dowiem się więcej niż z jakiegokolwiek informatora - powiedziała gimnazjalistka z Mokotowa, Agnieszka. - Fajni są chłopcy z "Elektryka". Chciałbym się uczyć w ich szkole - powiedział Krzysiek, gimnazjalista z Śródmieścia. Pytany dlaczego chce się dalej uczyć w szkole zawodowej powiedział: "technikum daje konkretny zawód. Elektrycy zawsze znajdą pracę; to fachowcy, których brakuje". Podobnie uważa jego kolega Piotrek, który w przyszłości chce zostać kucharzem. - Ludzie zawsze jedli, jedzą i będą jedli. Chciałbym móc karmić innych smacznie, zdrowo. Szukam informacji o szkołach dla mnie - powiedział.
Na targach swoją ofertę prezentuje około 40 uczelni akademickich i około 50 uczelni zawodowych z całego kraju. Obok polskich szkół wyższych swoją ofertę prezentuje 30 uczelni zagranicznych: z Danii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Luksemburga, Niemiec, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Australii, Kanady, Japonii, Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych. - Chcę studiować historię. Wiem, że nie jest to tak zwany zawód przyszłościowy, ale to mnie najbardziej interesuje. Chciałabym studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim lub Warszawskim, ale gdzie będą kandydować jeszcze nie wiem - powiedziała licealistka Monika, która zaznacza, że pochodzi z małej miejscowości na wschodzie Polski.
Podobnie jak w latach ubiegłych prezentacji szkół, uczelni i instytucji edukacyjnych towarzyszyć będą seminaria i konferencje. Dużą grupę w czwartek i piątek stanowić będą spotkania poświęcone egzaminom zewnętrznym, w tym egzaminowi maturalnemu z matematyki, który po ponad ćwierci wieku wraca do grupy przedmiotów obowiązkowych. Silny nacisk położono też na promocję nauki języków obcych. Zaplanowano też wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dotyczące m.in. prowadzenia negocjacji czy zarządzania kryzysem. Przygotowano też warsztaty dziennikarskie dotyczące zachowania przed kamerą telewizyjną.
PAP, arb