W tym roku akcji "Dziewczyny na politechniki!" po raz pierwszy towarzyszy akcja "Dziewczyny do ścisłych!". Do zachęcania uczennic do studiowania kierunków ścisłych przyłączyły się: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Kobiety powinny przełamywać stereotypowe myślenie, że uczelnie techniczne kształcą w kierunkach, zawodach męskich - przekonywała pierwsza i jak dotąd jedyna rektor uczelni technicznej w Polsce, rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron. Wtórowała jej prorektor do spraw studenckich, dziekan Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych dr Aldona Drabik, która podkreśliła, że uczennice wybierając kierunek studiów i uczelnie powinny się kierować przede wszystkim swoimi zainteresowaniami.
Akcja "Dziewczyny na politechniki!" jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy". Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że w porównaniu do pierwszej edycji w roku akademickim 2007/2008, w obecnym na pierwszy rok studiów na uczelnie techniczne przyjęto prawie 10 tys. więcej dziewczyn. - Bardzo się cieszymy, że rok rocznie liczba studentek na naszej uczelni wzrasta. Ten wzrost wynosi 1,5 proc. Może się to wydawać mało, ale przy 32 tys. studentów 1,5 proc. to prawie 500 osób - powiedział prorektor do spraw studenckich Politechniki Warszawskiej prof. Władysław Wieczorek. - Zawód inżyniera może być z równym powodzeniem wykonywany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn - zaznaczył. - Nasze studentki są zdyscyplinowane, rzetelne i kreatywne. To pożądane cechy dobrego inżyniera - dodał.
Jak mówił prof. Wieczorek, z analizy przeprowadzonej w ubiegłym roku rekrutacji na Politechnikę Warszawską wynika, że studentki miały lepsze wyniki na maturze niż studenci oraz że starannie, w sposób bardzo przemyślany wybierały kierunki studiów. - Nowoczesne, fajne kierunki, które się dopiero na naszej uczelni pojawiają - takie jak biotechnologia, inżyniera biomedyczna, gospodarka przestrzenna - cieszą się większym powodzeniem wśród kobiet, niż wśród mężczyzn - powiedział. Na Politechnice Warszawskiej studentki stanowią 29 proc. ogółu studiujących. Według prof. Wieczorka, w porównaniu z podobnymi do niej uczelniami w Unii Europejskiej, to wysoki odsetek.
PAP, arb